Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Blik, karta czy gotówka? Jakie formy płatności w internecie i nie tylko królują w Polsce?

Podziel się
Oceń

Polacy zakochali się w najróżniejszych elektronicznych metodach płatności. Te są zdecydowanie wygodniejsze od gotówki w wielu aspektach, co oczywiście doceniamy coraz częściej decydując się na płacenie za różne dobra w sposób bezgotówkowy.

Jak wskazują badania, coraz większą rolę w krajowym systemie płatniczym odgrywają karty, aplikacje mobilne (jak na przykład Blik), jak również natychmiastowe przelewy. 

Jak można przeczytać w serwisie Interia Biznes"Choć jeszcze do niedawna gotówka była podstawowym środkiem płatniczym, dziś coraz częściej ustępuje miejsca technologiom cyfrowym. Zmiany te nie dotyczą jedynie technologii, ale także nawyków konsumentów oraz kształtującej się roli gotówki w codziennym życiu." 

Czy gotówka pójdzie w zapomnienie? Nic tego nie zapowiada, a na pewno nie wyniki badań opublikowane przez Narodowy Bank Polski. Choć te wskazują na rosnącą liczbę wydanych kart płatniczych, tak liczba samych transakcji wykonanych przy ich użyciu spadła. 

Wygląda na to, że banknoty przedstawiające Mieszka I innych historycznych władców Polski, wciąż trzymają się mocno. Niemniej jednak raczej już nic nie jest w stanie powstrzymać rosnącej popularności różnego rodzaju płatności online, czy kart płatniczych. 

Jakie są najpopularniejsze metody płatności w internecie, jak również formy bezgotówkowe? O tym poniżej. 

Podstawowe formy płatności w Polsce. Klienci je uwielbiają! 

Klient wchodzący do sklepu, czy dokonujący zakupów online, może liczyć na pełną paletę metod płatności. I na szczęście coraz rzadziej zderza się ze ścianą chcąc dokonać przelewu za nabywane dobra. 

Użytkownik sklepu internetowego lub stacjonarnego skorzysta tam z pełnej palety podstawowych form płatności, do których należy zaliczyć: 

  • Płatność kartą
  • Szybki przelew 
  • PayU 
  • Przelewy24 
  • Kod Blik 
  • Standardowe przelewy bankowe 
  • Portfele elektroniczne typu PayPal, Google Pay i Apple Pay

I wiele innych. Koniecznie trzeba przy tej okazji zapoznać się z mnóstwem dostępnych w Polsce metod płatności w sklepie internetowym. Dzięki temu zakupy w internecie z całą pewnością staną się wygodniejsze i bardziej przewidywalne, bez zbędnych i niepożądanych wręcz niespodzianek. 

Płatności tradycyjne: standardowy przelew bankowy. Nie za szybki, wciąż popularny

Kiedyś to rozwiązanie było prawdziwym hitem, natomiast po kilkunastu latach możemy je określić mianem reliktu przeszłości. Jednak pomimo ogromnej popularności różnorakich form błyskawicznych płatności, przelew tradycyjny wciąż cieszy się sporą ze strony klientów sporą estymą. 

W końcu za jej pośrednictwem wciąż można kupować, opłacać rachunki, wysyłać pieniądze bliskim. Wystarczy posiadanie aplikacji mobilnej banku, bez dodatkowych apek, czy aktywacji dodatkowych rozwiązań. Rozwiązanie nieskomplikowane i przejrzyste, dlatego konsumenci przymykają oko na żółwie tempo przesyłanych pieniędzy. 

Można je przyśpieszyć, niestety za dodatkową opłatą: “Wykonanie przelewu ekspresowego to zwykle koszt około 5 złotych”

 – uzupełnia Aldona Derdziak z Moneteo.com

Płatności kartą – szybki przelew. Metoda płatności ciesząca się dużym uznaniem 

To rzecz jasna bardzo popularna forma płatności, zarówno w sklepach internetowych, jak i podczas zakupów w punktach stacjonarnych. Na miejscu płatności dokonać można zbliżeniowo bądź po sczytaniu chipu przez terminal, a następnie wpisaniu kodu PIN. I jak już wspomniano w niniejszym tekście, karta może posłużyć jako jedna z metod płatności online. 

W takiej sytuacji następuje konieczność uiszczenia w systemie kodu cvv lub cvc. I na co trzeba wskazać, jest to opcja jak najbardziej bezpieczna, gdyż wymaga przy transakcji dodatkowej autoryzacji. 

Najpopularniejsze metody płatności: Natychmiastowe przelewy online

Do dyspozycji polskich użytkowników oddana przez operatorów została cała masa płatności natychmiastowych. Co należy tutaj zaznaczyć, w przeciwieństwie do omawianych już tradycyjnych form, płatności błyskawiczne nie podlegają pod uciążliwe sesje międzybankowe, dzięki czemu pieniążki na konto bankowe odbiorcy trafiają faktycznie błyskawicznie. 

To szczególnie przydatne, jeśli na przykład podczas zakupów w sklepie internetowym, kiedy to nie decydujemy się na odbiór osobisty, a przesyłkę, zależy nam na jak najszybszym wysłaniu paczki. Sprzedawca nie musi czekać na potwierdzenie otrzymania pieniędzy, dostaje je od razu, dzięki czemu nie opóźnia wysłania paczki. 

Natychmiastowe przelewy online funkcjonują tak sprawnie głównie za sprawą takich systemów jak BlueCash czy Express Elixir. I raczej trudno doszukiwać się tutaj wad. 

Portfele elektroniczne: Apple Pay, Google Pay, PayPal

Przyszedł czas na omówienie systemu płatności szczególnie popularnego wśród najmłodszej generacji użytkowników transakcji bezgotówkowych. E-portfele to nic innego jak aplikacja lub usługa służąca do przechowywania pieniędzy. Z poziomu portfeli można nie tylko magazynować dobra finansowe, ale też jesteśmy w stanie je wykorzystać w celu dokonywania najróżniejszych płatności. 

Bezsprzecznie to rewelacyjne opcje płatności dla polskich graczy, ciekawe rozwiązanie do opłacania rachunków czy dokonywania transakcji w sklepach online (jednak trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie honorują e-portfele). Bardzo dobrze w ten krajobraz wpisują się takie systemy jak Apple Pay lub Google Pay, PayPal i wiele innych. 

Płatność odroczona i ratalna: Raty Pekao, Twisto, PayPo, BLIK Zapłać Później, PragmaPay

Jakie to piękne byłoby żyć w świecie, gdzie nabywamy określone dobra, ale za nie nie płacimy. To oczywiście utopia, lecz istnieje rozwiązanie pośrednie, z którego na co dzień korzystają miliony Polaków. Bardzo dobrym wyjściem jest płatność odroczona, a więc coraz popularniejszy system KUP TERAZ, ZAPŁAĆ PÓŹNIEJ często stosowany przykładowo w sklepach z elektroniką (Media Expert, RTV Euro AGD). 

Z takiej opcji jesteśmy w stanie skorzystać też w serwisie Allegro. Rzecz jasna transakcje w sieci obejmują też inny wariant odroczenia, a więc operacja płatności w ratach. I tutaj procedura jest bardzo prosta, bo po przekierowaniu wystarczy wypełnić wniosek w banku, zatwierdzić, oczekiwać na szybką decyzję, a potem już tylko spłacać kolejne raty. 

Decydując się na przesunięcie uiszczenia pieniążków należnych sklepowi w czasie i procedurę ratalną warto brać pod uwagę takie rozwiązania jak: Raty Pekao, Twisto, PayPo, BLIK Zapłać Później, PragmaPay. Każda z nich ma swoje zalety. 

Płatności mobilne: BLIK

Niekwestionowanym liderem płatności mobilnych w Polsce jest Blik i niech żałuje każdy inny naród, który na tym systemie się jeszcze nie poznał, bo jest to rozwiązanie bezsprzecznie rewelacyjne. Przy wybraniu tej metody płatności wystarczy w terminal lub wyznaczone miejsce wpisać sześciocyfrowy kod blik, zatwierdzić na telefonie i wszystko gotowe! 

Płatności Blik-iem są szalenie bezpieczne i jeśli tylko sami nie damy się nabić w butelkę, nasze fundusze są absolutnie bezpieczne! Poprzez tego operatora płatności można dokonywać płatności za zakupy, dokonywać szybkich e-płatności, a także realizować transakcje w sklepach stacjonarnych. W Polsce ta opcja robi absolutną furorę, bo jest jedną z najpopularniejszych. 

Na co dzień korzysta z niej ponad 80 najmłodszych użytkowników, przeszło 60 procent osób w średnim wieku, jak również 40 procent starszych. 

Wnioski

Te nasuwają się same – w Polsce dostępna jest cała masa elektronicznych form płatności, które wypełniają lukę, jakiej nie jest w stanie zagospodarować system płatności bilonem. Z tegoż względu Polacy coraz częściej korzystają z ewoluujących opcji transakcji bezgotówkowych. Aczkolwiek słowa o śmieci gotówki w naszym kraju są głoszone zdecydowanie przedwcześnie.

Jaka na ten moment jest najpopularniejsza metoda płatności w Polsce? Można zaryzykować stwierdzenie, że jest nią Blik, którą można wykorzystywać na wiele sposobów: przelewając pieniądze bliskim, dokonując zamówienia, czy w ramach płacenia za zakupy. Proces płatności jest banalnie prosty, niewymagający. Popularność Blika wskazuje jasno, że trend transakcji bezgotówkowych w naszym kraju będzie przybierał na sile. 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama