Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Fundusz odbudowy przyjęty przez Sejm

Podziel się
Oceń

W Sejmie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie, podczas którego posłowie głosowali za ratyfikacją funduszu odbudowy. Prawo i Sprawiedliwość we współpracy w Lewicą przygotowały ustawę dotyczącą Krajowego Planu Odbudowy i związanego z nim unijnego Funduszu Odbudowy.
  • Źródło: sejm.gov.pl
Fundusz odbudowy przyjęty przez Sejm
Fundusz odbudowy przyjęty przez Sejm

Autor: KPRP

Pożyczka z budżetu UE dla Polski ma wynieść 12 mld euro. Posłowie opozycji, w tym Konfederacji byli przeciwni ustawie, która ich zdaniem zakłada, że nasz kraj staje się coraz mniej samodzielny.

290 posłów głosowało "za" a 33 było "przeciw". 133 posłów wstrzymało się od głosu. Sprzeciw wobec przyjęcia projektu ustawy przez rząd wyrazili też dwaj ministrowie z Solidarnej Polski: Zbigniew Ziobro i Michał Wójcik. Pojawiła się zatem realna groźba, że Polska nie ratyfikuje decyzji RE. PiS jednak zasiadło do negocjacyjnego stołu z politykami Lewicy, którzy obiecali poprzeć ustawę w zamian za przyjęcie sześciu postulatów zaproponowanych przez to ugrupowanie.

Wcześniej sejmowe komisje finansów publicznych i spraw zagranicznych przyjęły projekt ustawy o ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. W głosowaniu wzięło udział 81 członków komisji. Za projektem opowiedziało się 53, przeciwnych było 3, a wstrzymało się 25.

Komisje na posiedzeniu odrzuciły wniosek Koalicji Obywatelskiej o odroczenie ratyfikacji Funduszu Odbudowy o dwa tygodnie i zorganizowanie w tym czasie wysłuchania publicznego na temat Krajowego Planu Odbudowy. Jest to dokument wskazujący, w jaki sposób mają być wydatkowane środki z funduszu.

Fundusz Odbudowy zakłada rozdysponowanie do państw członkowskich Unii Europejskiej 672,5 mld euro w formie dotacji i pożyczek. Polska może liczyć na 58 mld euro - ok. 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w niskooprocentowanych pożyczkach.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jak głosowali posłowie z Podkarpacia?

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
Piotr Babinetz – za
Zbigniew Chmielowiec – za
Tadeusz Chrzan – za
Kazimierz Gołojuch – za
Fryderyk Kapinos – za
Marek Kuchciński – za
Kazimierz Moskal – za
Teresa Pamuła – za
Jerzy Paul – za
Anna Schmidt – za
Adam Śnieżek – za
Krzysztof Sobolewski – za
Andrzej Szlachta – za
Jan Warzecha – za
Rafał Weber – za

SOLIDARNA POLSKA:
Maria Kurowska – nieobecna
Piotr Uruski – przeciw
Marcin Warchoł – za

KOALICJA OBYWATELSKA:
Joanna Frydrych – wstrzymała się
Paweł Poncyljusz – wstrzymał się
Marek Rząsa – wstrzymał się
Krystyna Skowrońska – wstrzymała się

LEWICA:
Wiesław Buż – za

KUKIZ’15:
Stanisław Tyszka – przeciw

PSL-KOALICJA POLSKA:
Mieczysław Kasprzak – za

KONFEDERACJA:
Grzegorz Braun – przeciw

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama