Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Znamy zwycięzców Smart Tourism Hackathon

Podziel się
Oceń

Poznaliśmy zwycięzców pierwszej edycji Smart Tourism Hackathon, maratonu kreatywnego organizowanego przez Podkarpackie Centrum Innowacji. Wśród nagrodzonych projektów znalazła się m.in. aplikacja podnoszącą bezpieczeństwo na szlakach górskich oraz platforma łączącą elementy edukacji ekologicznej z rywalizacja.
  • Źródło: Informacja prasowa
Znamy zwycięzców Smart Tourism Hackathon
Znamy zwycięzców Smart Tourism Hackathon
Trzy dni intensywnej pracy pod okiem mentorów z kluczowych organizacji związanych z podkarpacką turystyką, dziesięć projektów konkursowych odpowiadających na wyzwania z regionu – tak w skrócie można opisać „Smart TourismHackathon – inteligentne szlaki”. Wydarzenie online zorganizowane zostało przez Podkarpackie Centrum Innowacji, pod patronatem honorowym Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.

- Smart TourismHackathon był wydarzeniem pełnym emocji i inspiracji. Na długo w pamięci pozostanie mi kreatywna atmosfera tych kilku dni, podobnie jak znakomici prelegenci i doskonała organizacja. Jestem pod ogromnym wrażeniem rozwiązań, które zostały wypracowane w jeden weekend. Jestem również przekonana, że nawet jeśli tylko jedno z nich zostanie wdrożone, mocno skorzysta na tym całe Podkarpacie – podkreślała Karolina Libront, jedna z uczestniczek hackathonu.

Przebieg wydarzenia

Maraton kreatywny otworzyło wystąpienie Jacka Kubraka, Prezesa Podkarpackiego Centrum Innowacji, dotyczące kierunków rozwoju inteligentnej turystyki z perspektywy Venture Capital. Następnie uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładów inspiracyjnych poprowadzonych przez Partnerów hackathonu: Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Grupy Bieszczadzkiej GOPR, Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Fundacji Modern Tourism Center. Po zakończonych prezentacjach działania przeniosły się na platformę Discord, na której rozpoczęto prace nad koncepcjami projektów.

Uczestnicy Smart TourismHackathon stanęli przed zadaniem wypracowania nowatorskich rozwiązań odpowiadających na istotne problemy z obszaru podkarpackiej turystyki. Formuła wydarzenia pozwalała zarówno na pracę samodzielną, jak i w kilkuosobowych zespołach. W poszukiwaniu odpowiedzi na regionalne wyzwania uczestnicy wspierani byli przez ekspertów-mentorów, reprezentujących Partnerów wydarzenia: dyrektor Grażynę Holly oraz dr. Bartosza Pirgę z Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Naczelnika Krzysztofa Szczurka oraz zastępcę Naczelnika Jerzego Godawskiego z Grupy Bieszczadzkiej GOPR, nadkomisarz Małgorzatę Czesak z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Dyrektor Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Annę Brzechowską-Rębisz, mgr Ewelinę Nycz z Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej oraz blogerów i podróżników: Bartka Szaro i Jakuba Rybickiego, reprezentujących Fundację Modern Tourism Center.

Pasjonaci turystyki przez niemal 48 godzin pracowali nad swoimi pomysłami. Finał hackathonu odbył się we wtorek, 18 maja. Spośród dziesięciu złożonych prac, Jury wybrało pięć najlepszych koncepcji. Następnie autorzy wskazanych rozwiązań musieli zaprezentować swoje pomysły oraz odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Po tej części, Jury ogłosiło zwycięzców konkursu: I miejsce zajął zespół CodeHussars, w składzie: Patryk Ostrowski, Sebastian Szczepański, Iwo Lis oraz Jakub Krukowski, który zaprojektował aplikację podnoszącą bezpieczeństwo na szlakach górskich. II miejsce powędrowało do Kamila Rosińskiego, który opracował platformę łączącą elementy edukacji ekologicznej z rywalizacja, natomiast trzecią wyróżnioną pracą była aplikacja Jakuba Wojnickiego, integrująca planner podróży i kooperację lokalnych producentów i usługodawców.

- Format i atmosfera wydarzenia wytworzyły niesamowity potencjał oraz zaangażowanie uczestników. Był to pierwszy hackathon w kraju o takiej tematyce. Powstałe projekty zrodziły się przede wszystkim dzięki inspiracji od naszych Partnerów, którzy pozwolili zidentyfikować kluczowe wyzwania z obszarów zrównoważonej turystyki oraz z obserwacji bieszczadzkich szlaków. Udało nam się stworzyć ciekawe środowisko synergii i zrozumienia, zarówno od strony turystów, jak i instytucji, które dbają o dostępność i bezpieczeństwo podkarpackiej oferty turystycznej – mówił Grzegorz Belica,Partnership&ProtoLab Menadżer w Podkarpackim Centrum Innowacji.- Zaprosiliśmy wszystkie projekty i ich autorów, także tych spoza finałowej trójki, do rozwoju swoich koncepcji i testowania ich potencjału w PCI, wiedząc, że pomysły zalążkowe potrzebują inkubacji do rozwoju. Co więcej, otrzymaliśmy jasny sygnał od Partnerów wydarzenia, że hackathon zainicjował całkiem nowy proces i połączenia. Rozmowy wokół turystyki w wydaniu „smart”warto kontynuować i szukać innowacji realnych, responsywnych z potrzebami i wartościami zrównoważonej turystyki.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrjekTreść komentarza: A co zrobił pastuch CPk kosił kase a teraz krytykujeData dodania komentarza: 17.05.2025, 10:44Źródło komentarza: Politycy PiS: rząd oferuje nam 'neo CPK', a obietnica Trzaskowskiego to oszustwoAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a gdzie pisowskie CPK? 8 lat planowania i koszenia kasy i nic. Po co nam dojazd do CPK w polach pod Radomiem?Data dodania komentarza: 16.05.2025, 14:06Źródło komentarza: Politycy PiS: rząd oferuje nam 'neo CPK', a obietnica Trzaskowskiego to oszustwoAutor komentarza: WladimirTreść komentarza: wygra Batyr to możecie się żegnać z UE🫠Data dodania komentarza: 15.05.2025, 23:02Źródło komentarza: Wojewódzkie Obchody Dnia Europy w RzeszowieAutor komentarza: WujTreść komentarza: Co tu komentować.Facet nie żyje .Ciekawe że takie osoby pracują w policjiData dodania komentarza: 15.05.2025, 12:40Źródło komentarza: Tragedia w Zagorzycach: Policjantka podejrzana o zabójstwo mężaAutor komentarza: mrówkaTreść komentarza: Lubię pana profesora, ale jego pomysł o tym, aby zdelegalizować kosiarki trochę mnie przeraża. Powinny być wyznaczone strefy wolne od kosiarek, np. tam gdzie widoczność podczas jazdy samochodem nie byłaby ograniczona, albo w parkach, placach zabaw, by można byłoby się móc położyć na kocu, ale nie wszędzie.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 12:06Źródło komentarza: Zdelegalizować kosiarki? Botanik z Rzeszowa apeluje: Dajmy naturze odetchnąćAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Nie wiem skąd wyborcy z Podkarpacia czerpią informacje o zabraniu 800+ , trzynastki , czternastki oraz innych świadczeń już nabytych gdy wygra Trzaskowski. Wiadomo co może prezydent Polski. Wiadomo ile szkody , nienawiści oraz jątrzenia doszło w trakcie rządów prezydenta Dudy. Nam nie trzeba polityka uzależnionego od partii lecz gospodarza który więcej słucha wyborców niż guru partyjnego. Wstydem jest to że wyborcy z Podkarpacia mienią się katolikami a sprzedają się za garść srebrników kandydatom poprzedniej partii oddając na nich głos. Wy dostaliście 800 zł - 1700 zł. a oni co miesiąc od 50 tys.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 14:47Źródło komentarza: "Nie ma dla Polski lepszego wyboru niż Trzaskowski": Akcja Obywatele Naprzód dotarła na Podkarpacie
Reklama
Reklama
Reklama