Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Terytorialsi przysięgali w Rzeszowie [FOTO]

Podziel się
Oceń

W sobotnie przedpołudnie w Rzeszowie odbyło się zaprzysiężenie 75 nowo wyszkolonych żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości wzięli udział m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Terytorialsi przysięgali w Rzeszowie [FOTO]

Autor: Łukasz Kotulak

Wojska Obrony Terytorialnej, potocznie "Terytorialsi", liczą już 29 tys. żołnierzy. To najmłodsza, dynamicznie się rozwijająca. formacja Wojska Polskiego. - Żołnierze Wojska Polskiego są zawsze gotowi, są zawsze blisko tych, którzy potrzebują pomocy - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas ceremonii złożenia przysięgi wojskowej przez nowo wyszkolonych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej liczy 3,6 tys. żołnierzy podzielonych na pięć batalionów lekkiej piechoty, które stacjonują w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Ochotnicy z PBOT na co dzień ćwiczą razem z żołnierzami zawodowymi z 21. Brygady Strzelców w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

https://www.youtube.com/watch?v=VQIVlRQ-_us

Minister Błaszczak wręczył listy gratulacyjne

Minister Obrony Narodowej wręczył listy gratulacyjne żołnierzom i żołnierkom najbardziej wyróżniającym się podczas służby w minionym roku. - Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udowodnili swoją służbą przydatność, pomoc jaką nieśli wszystkim potrzebującym. Nieśli pomoc nie tylko w czasie epidemii, ale także w czasie klęsk żywiołowych. Wielokrotnie tu, w województwie podkarpackim miałem okazję do rozmów z żołnierzami. Zawsze słyszałem słowa o ich ofiarności, oddaniu. To były słowa, ale także i czyny i podkreślił minister.

Jak zostać żołnierzem WOT?

Aby zostać żołnierzem WOT trzeba przejść kwalifikacje, a następnie odbyć 16-dniowe szkolenie podstawowe (w przypadku osób, które nie odbyły służby wojskowej). Natomiast rezerwiści odbywają 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Szkolenie dotyczy musztry, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy.

Wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej znajdują się m.in.:
- utrzymanie powszechnej gotowości do obrony Rzeczypospolitej Polskiej,
- ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego,
- współpraca z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego,
- kształtowanie w społeczeństwie postaw i wartości patriotyczno-obywatelskich.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama