Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Marsz Pamięci Żydów w 80. rocznicę likwidacji getta przeszedł przez Rzeszów

Podziel się
Oceń

7 lipca ulicami Rzeszowa przeszedł Marsz Pamięci w hołdzie dla Żydów z rzeszowskiego getta zamordowanych przez niemieckich okupantów. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą zamordowanym.
Marsz Pamięci Żydów w 80. rocznicę likwidacji getta przeszedł przez Rzeszów

Autor: Kuba Kluz

Ofiary zbrodni niemieckich


Przypomnijmy, iż przed II wojną światową w Rzeszowie mieszkało ponad 13 tysięcy Żydów. Stanowili oni wówczas ogółem ok. 30% populacji miasta. 

 

Marsz Pamięci Żydów w 80. rocznicę likwidacji getta w Rzeszowie



80 lat temu, podczas wojny, tysiące żydowskich mieszkańców Rzeszowa, a także przesiedlonych przez Niemców Żydów m.in. z Podkarpacia, Łodzi, Kalisza czy Śląska padło ofiarą deportacji, z których pierwsza miała miejsce 7 lipca 1942 roku i trwała do 13 lipca. 

Historycy szacują, że z rzeszowskiego getta do obozu w Bełżcu deportowano od 15 do 22 tysięcy Żydów.

 

Hołd dla zamordowanych


Celem czwartkowych uroczystości, jak wyjaśniali organizatorzy, było oddanie hołdu tym, którzy stracili życie w Holokauście. Rozpoczęły się one o godz. 18 na Placu Ofiar Getta. Przy Kamieniu Pamięci odczytano wówczas relacje świadków deportacji, a w Synagodze Staromiejskiej zostało zapalone światło, przypominając współczesnym mieszkańcom Rzeszowa o żydowskich ofiarach II wojny światowej.

 

getto w Rzeszowie



W wydarzeniu od początku udział brali licznie zgromadzeni przedstawiciele władz, w tym m.in. prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, a także przedstawiciele wojewody Ewy Leniart oraz marszałka Władysława Ortyla. 

Następnie uczestnicy przeszli w milczeniu ulicami Kopernika, Grunwaldzką, Matejki, Moniuszki, Cieplińskiego i Pułaskiego do Dworca PKP Staroniwa. Wielu z nich miało ze sobą 80 wstążek z nazwiskami żydowskich mieszkańców miasta - ofiar Holokaustu - oraz szyldy przedwojennych żydowskich warsztatów i sklepów.

 

getto w Rzeszowie



Z kolei na stacji PKP Rzeszów-Staroniwa dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej dramatyczne wydarzenia z 1942 roku. Odmówiono również modlitwę za tragicznie zmarłych Żydów, którą poprowadzili rabini.

 

Organizatorzy


Organizatorami Marszu było Stowarzyszenie Rajsze, a także Fundacja Rzeszowska.

Natomiast odsłonięcie tablicy pamiątkowej dokonało się z inicjatywy rzeszowskiego Stowarzyszenia #DziałaMy.

 

tablica pamięci Żydów w Rzeszowie



Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama