Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Jakie zagrożenia czekają w Internecie? Halo Rzeszów z misją edukacyjną dla uczniów podstawówek w gminie Świlcza [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

To był niezwykle cennie spędzony czas z uczniami podstawówek w gminie Świlcza. Dziennikarze Halo Rzeszów przekazali młodzieży fakty o zagrożeniach w Internecie.
Jakie zagrożenia czekają w Internecie? Halo Rzeszów z misją edukacyjną dla uczniów podstawówek w gminie Świlcza [ZDJĘCIA]

Autor: Łukasz Kotulak

Źródło: Halo Rzeszów

Od środy do piątku (13-15.09.) odwiedziliśmy siedem publicznych i dwie niepubliczne szkoły podstawowe - wszystkie w gminie Świlcza. Cel był jeden. Naszym zadaniem było przekazanie uczniom najważniejsze wiedzy o zagrożeniach, z którymi spotykają się lub niekiedy spotkali się w Internecie. 

Nikt nie ma wątpliwości, że Internet, to dziś nie luksus, lecz konieczność. To w nim prowadzimy naszą aktywność społecznościową, piszemy maile, oglądamy filmy. Niestety tak jak każde dobro na świecie, Internet niesie za sobą liczne problemy i zagrożenia. Dziennikarze Halo Rzeszów wzięli na tapetę wszystkie aspekty bezpiecznego korzystania z Internetu. 

Media społecznościowe słyną niestety niekiedy z patologicznych działań ich użytkowników. Kiedy podczas naszych spotkań z uczniami klas IV-VIII pytaliśmy ich o patoinfluancerów, śmiało wymieniali ich pseudonimu i nazwiska. Zatem przekazywane przez youtuberów, tiktokerów i instagramowiczów praktyki balansujące na krawędzi znikomej kultury, agresji, środków odurzających, są dziś znane młodzieży. Sam Internet to też niezwykłe zagrożenie hejtem i uzależnieniem od jego korzystania. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Niezwykle niebezpieczne dla uczniów są liczne oszustwa: phishing - metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych osobowych, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań czy vishing - czyli kradzież naszej tożsamości przez rozmowy głosowe np. oszuści podający się za pracowników instytucji finansowych czy społecznych. 

Oszustwa internetowe stały się już niestety plagą. W sumie nic dziwnego, skoro większość naszych aktywności przeniosła się dziś do Internetu. I nie ma co ukrywać, cyfryzacji nie zatrzymamy. Nawet urzędy, gdzie zwyczajowo trzeba było swoje odstać w kolejkach, musiały nauczyć się, że sprawy można też załatwić online.

Pod żadnym pozorem nie klikaj w takie linki. Jeżeli kliknąłeś/aś natychmiast przeskanuj komputer programem antywirusowowym. Tego typu oszustwo polega na przejęciu dostępu do Waszych mediów społecznościowych, kont e-mail czy nawet kont bankowych. W tym przypadku wirus przejął kontrole nad kontem facebook wskazanej osoby i publikował na grupach nieprawdziwą wiadomość.

 

W sieci są tłumy, przesyłamy w niej niezliczone ilości informacji (często poufnych), kupujemy online na potęgę (bo tak bezpieczniej). Doskonale wiedzą o tym cyberprzestępcy i niestety działają bardzo aktywnie.

Mamy nadzieję, że uczniowie podstawówek z gminy Świlcza wiedzą już i zapamiętają, że w Internecie można walczyć z nielegalnymi praktykami i oszustwami. W tym celu wszelkie podejrzane działania: SMS-y, filmy, maile, "tajemnicze" posty, niezaufane strony internetowe, hejt, cyberprzemoc, można zgłaszać do specjalistów ze strony CERT.pl

Cykl spotkań z uczniami klas IV-VIII szkół podstawowych w gminie Świlcza został sfinansowany ze środków własnych wydawcy portalu Halo Rzeszów oraz dofinansowany w ramach zadania z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świlczy. 

Wykłady poprowadzili: Łukasz Kotulak - redaktor naczelny, wydawca portalu Halo Rzeszów, Dominik Bąk - zastępca redaktora naczelnego, dziennikarz, były radny Rady Gminy Świlcza oraz Krystian Propola, dziennikarz, medioznawca i historyk. 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama