Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Unikatowe odkrycie archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego

Podziel się
Oceń

W ubiegłym tygodniu w sąsiedztwie Góry Cergowej (Beskid Niski, pow. krośnieński) został odkryty brązowy naszyjnik. Zabytek został znaleziony na dnie niewielkiego potoku, jednego z dopływów rzeki Jasiołki.
Unikatowe odkrycie archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego

Źródło: fot. Instytut Archeologii URz/Facebook

Naszyjnik jest zachowany w całości, ma wymiary 16x16 cm. Został wykonany z pręta brązowego o przekroju czworokątnym. Obydwa końce są ścienione i zwinięte w uszka. Stan zachowania znaleziska, pomimo odkrycia w korycie potoku, jest dość dobry. Omawiany naszyjnik można wstępnie datować na wczesną epokę żelaza, czyli na okres od VIII do IV wieku p.n.e. W tym czasie w Beskidzie Niskim zamieszkiwali Celtowie, którzy byli ludem o wysokim poziomie rozwoju cywilizacyjnego. Naszyjnik jest unikatowym znaleziskiem, które może dostarczyć nowych informacji na temat kultury i życia codziennego Celtów w Beskidzie Niskim.

ZOBACZ TEŻ:

W przypadku brązowego naszyjnika znalezionego w Beskidzie Niskim można przypuszczać, że był on noszony przez kobietę z wyższych warstw społecznych. Naszyjnik wykonany jest z wysokiej jakości materiału i ma stosunkowo duży rozmiar.

Przedmiot został znaleziony podczas badań Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzonych m.in. z wykorzystaniem wykrywaczy metalu. Ich celem jest określenie roli przełęczy górskich w kontaktach międzykulturowych w okresie pradziejów i wczesnego średniowiecza. 

- Prace poszukiwawcze będą kontynuowane, mamy nadzieję, że przyniosą kolejne cenne i niezwykle ciekawe znaleziska - przekazują archeolodzy. fot. Instytut Archeologii URz

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama