Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Różowa sobota w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

Październik od ponad 30 lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Z tej okazji 28 października w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie odbędzie się „Różowa sobota”, podczas której będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji, a Stowarzyszenie Onkologiczne Sanitas z Sanoka przedstawi krok po kroku jak wykonać samobadanie piersi i przygotuje upominki.
Różowa sobota w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie

Źródło: pixabay

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25 proc.) i najczęstszą przyczyną zgonu (14 proc.). Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. 

Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć te związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80 proc. pacjentek).

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Szacuje się, że ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania oraz korzystając z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów. – Zaledwie jedna trzecia uprawnionych mieszkanek województwa podkarpackiego korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych, mówi Aleksandra Kozdraś, organizator „Różowej Soboty” w USK w Rzeszowie – Daje nam to ostatnie miejsce w kraju. Tylko regularne badanie i wczesne wykrycie raka piersi i innych chorób daje dużo większe szanse wyleczenia.

W sobotę, 28 października 2023 roku, w Podkarpackim Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie, w godzinach od 09:00 do 13:00:
  • badanie USG piersi (45 miejsc),
  • badanie mammograficzne piersi (30 miejsc),
  • konsultacje i porady specjalistyczne (45 miejsc),
  • nauka samobadania piersi,
  • analiza składu masy ciała,
  • kampania zachęcająca do profilaktyki raka piersi,
  • poradniki i ulotki,
  • upominki.

Aby wziąć udział w „Różowej sobocie”, należy w dniach 23-24 października, w godzinach od 8.00 do 13.00, zarejestrować się pod numerem telefonu: 17 86 66 495. Ilość miejsc ograniczona. Badania wykonywane są bezpłatnie. 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama