Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Sukcesy szkół Powiatu Rzeszowskiego

Podziel się
Oceń

Nowe kierunki nauczania, sukcesy w konkursach i olimpiadach, udział w innowacyjnych projektach. Tak przedstawiają się osiągnięcia placówek oświatowych podlegających Powiatowi Rzeszowskiemu. I dlatego warto się w nich kształcić.
Sukcesy szkół Powiatu Rzeszowskiego
Powiat Rzeszowski zaprasza absolwentów szkół podstawowych do aplikowania i nauki w placówkach prowadzonych w różnych częsciach powiatu.

Źródło: Powiat Rzeszowski

– Mamy się czym chwalić. Rozmaitych sukcesów jest bardzo wiele. To efekt wieloletniego inwestowania w edukację i rozwój naszych placówek. – mówi Starosta Rzeszowski Marek Sitarz.

Powiat Rzeszowski jest organem założycielskim dla ośmiu placówek oświatowych: Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie, Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim, Zespołu Szkół w Tyczynie, dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mrowli, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rzeszowie oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Rzeszowie. W szkołach podległych Powiatowi Rzeszowskiemu kształci się obecnie ok. 2,2 tys. uczniów.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

W Liceum Ogólnokształcącym w Dynowie w zeszłym roku uruchomiono dwa nowe kierunki kształcenia: we współpracy z Nadleśnictwem Dynów – klasę przyrodniczą z innowacją „Ochrona środowiska z elementami edukacji i promocji leśnictwa” oraz klasę promedyczną z innowacją pielęgniarsko – kosmetologiczną, gdzie dodatkowe zajęcia z edukacji zdrowotnej prowadzone są przez pielęgniarkę, zaś z kosmetologii przez dyplomowanego kosmetologa. Rozszerzony został zakres nauki języków obcych o „Język niemiecki metodą CLIL”, „Deutsch im Alltag” i „ Język angielski w naukach technicznych”, wprowadzono „Informatykę stosowaną”. W dynowskim Liceum Ogólnokształcącym w ubiegłym roku powstała druga klasa Oddziału Przygotowania Wojskowego, co wpisuje się w charakter szkoły. Obecnie niemal połowa uczniów (156) kształci się we wszystkich klasach OPW i wojskowych. W 2023 roku powstała tu m.in. wirtualna strzelnica.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie każdego roku biorą udział w licznych konkursach i warsztatach, dzięki którym nabywają dodatkowej wiedzy i umiejętności. W zeszłym roku były to m.in. warsztaty ekologiczne i z przedsiębiorczości „Zostań moim szefem”, czy spotkania z wolontariuszami Stowarzyszenia Projektów Międzynarodowych INPRO z Grecji, Gruzji, Portugalii i USA. Uczniowie brali także udział w projektach Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Innowacyjna historia – nowe technologie w służbie edukacji” oraz „Poznaj Polskę” (w ramach którego odbyła się wycieczka do Warszawy).  Młodzież z Dynowa uczestniczyła również w miesięcznym badaniu naukowym prowadzonym przez Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk z siedzibą we Wrocławiu.

Warunki nauczania przekładają się na sukcesy dydaktyczne i wychowawcze. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie zajęli I miejsce w organizowanych przez poznański IPN Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Sztafeta pamięci”, byli laureatami organizowanego we Wrocławiu XXIII Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej oraz Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Ci, którzy rozdali życie …” (dwie uczennice otrzymały nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego). Inne sukcesy to m.in. wyróżnienie w Podkarpackim Konkursie Matematycznym im. Franciszka Lei, II miejsce i wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie „Leśne dyktando”, wyróżnienie w Wojewódzkim Turnieju Poezji i Prozy „Zawsze wierni”, wyróżnienie w XX Wojewódzkim Konkursie Piosenki Obcojęzycznej „Z piosenką przez Europę”, II miejsce w Licealiadzie Powiatu Rzeszowskiego w kat. szkoły ponadpodstawowe oraz tytuł laureata w plebiscycie „Orły edukacji 2023”.

Z kolei Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie mógł poszczycić się w zeszłym roku organizacją licznych kursów zawodowych w ramach programu „Droga do sukcesu”. Były to kursy obsługi wózków widłowych, kursy spawania metodą TIG, kas fiskalnych czy  programowania obrabiarek CNC. Uczniowie brali udział w stażach w lokalnych zakładach pracy.

15 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie brało udział w odbywającym się w Hiszpanii, w ramach programu Erasmus+ 4-tygodnoowym stażu, którego celem było rozwijanie kompetencji zawodowych i językowych. Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie brała udział w licznych programach edukacyjnych i profilaktycznych, zdobywała czołowe miejsca w wielu konkursach szczebla powiatowego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego.

Wieloma sukcesami pochwalić może się Zespół Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie. Wchodzące w skład zespołu technikum zostało sklasyfikowane w zeszłorocznym, prestiżowym rankingu „Perspektyw” na 132 miejscu wśród około dwóch tysięcy techników w kraju i na 7 miejscu na Podkarpaciu.

W placówce w Trzcianie w tym roku szkolnym uruchomiono dodatkowe zajęcia. W liceum ogólnokształcącym – kierunki: edukacja ogólnoratownicza i ochrona przeciwpożarowa oraz jeździectwo, zaś w technikum kosmetyka ciała i hipoterapia. Uczniowie mogli zdobywać także dodatkowe kwalifikacje potwierdzane certyfikatami: strażaka ratownika, płetwonurka, hipoterapeuty, kosmetyczki oraz instruktora rekreacyjnej jazdy konnej. Szkoła uczestniczyła w zeszłorocznej edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Do finału okręgowego w Lublinie zakwalifikowało się w blokach produkcja zwierzęca i weterynaria po dwóch uczniów, dwóch uczniów dostało się do finału centralnego odbywającego się w Olsztynie. Laureatem został uczeń biorący udział w bloku „weterynaria”. Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie zdobywali także laury w ogólnopolskim konkursie „Matematyka w Technice dla Technika”, w organizowanym przez Uniwersytet Rzeszowski Konkursie Języka Angielskiego, w Powiatowym Konkursie Matematyczno-Logicznym „Potyczki logiczne” w Dynowie oraz XXXVIII Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej organizowanej przez krośnieńską Państwową Akademię Nauk Stosowanych. Młodzież z Trzciany zajęła także szereg czołowych miejsc w różnych dyscyplinach w czasie Licealiady Powiatu Rzeszowskiego i kilku regionalnych zawodach.

Szereg projektów krajowych i zagranicznych realizowali uczniowie Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim. 32 uczniów było m.in. na siedmiodniowym wyjeździe do Grenady w Hiszpanii, gdzie brali udział w zajęciach organizowanych przez partnerską szkołę Colegio Ave Maria, 17 osób uczestniczyło z kolei w czterotygodniowym stażu zawodowym w Klagenfurcie w Austrii.

Blisko dwustu uczniów z Sokołowa Małopolskiego brało udział w projekcie „Droga do sukcesu. Szkoły Powiatu Rzeszowskiego bliżej rynku pracy” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt obejmował m.in. staże wakacyjne dla uczniów technikum, kursy zawodowe, współpracę ze szkołami wyższymi i doposażenie pracowni.

Sokołowscy uczniowie zdobywali laury w licznych konkursach, m.in. Powiatowym Konkursie Wiedzy Ekonomicznej, konkursie „Zostań swoim szefem – czyli samozatrudnienie jako jedna z dróg rozwoju zawodowego”, Powiatowym Konkursie Języków Obcych, konkursach sportowych i plastycznych. Młodzież sokołowska zdobywała I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Czytamy z sercem” oraz Konkursie Wiedzy Prawnej Powiatu Rzeszowskiego.  

Szeroką ofertę edukacyjną oferuje Zespół Szkół w Tyczynie. W 2023 roku wdrożony został w tutejszym Liceum Ogólnokształcącym nowy kierunek nauczania: „Psychologia w służbach mundurowych” z rozszerzonym programem nauczania z biologii, języka polskiego i angielskiego. W szkole funkcjonują klasy z edukacją policyjną, prowadzone we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie.

W grudniu 2023 roku Zespół Szkół w Tyczynie wzbogacił się o strzelnicę wirtualną, stworzoną w ramach projektu „Strzelnica w Powiecie 2023”. Uczniowie tyczyńskiej placówki zdobywali liczne nagrody i wyróżnienia w wielu konkursach różnego szczebla, m.in. konkursie „Policjanci w służbie historii”, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności czy Wojewódzkim Konkursie „Podkarpacka Tęcza”, triumfowali m.in. w organizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy „Konkursie Projektów Biznesplanu Własnej Firmy”.

W 2023 roku szkoła angażowała się w projekty, takie jak „Klasa penitencjarna” (we współpracy z Zakładem Karnym w Rzeszowie, „WSPiA dla praworządności (wspólnie z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą), „Podkarpacka Szkoła Wolności i Tolerancji”, „Od Alp po Karpaty”.

Uczniowie szkoły brali udział w wielu wycieczkach krajowych i zagranicznych. Grupa młodzieży uczestniczyła, chociażby w wyjeździe edukacyjnym na Węgry i do Rumunii, zjeździe klas penitencjarnych w Kaliszu, XVII Plenerze Kulturalnym Szlakiem Dziedzictwa Kulturowego, rajdach i wycieczkach turystycznych.

Duże znaczenie tyczyńska szkoła przywiązuje do pielęgnowania tradycji i dziedzictwa lokalnego. Stąd aktywny udział w uroczystościach upamiętniających 655. rocznicę lokacji Tyczyna i 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Uczestniczy też w licznych imprezach i wydarzeniach o charakterze historycznym.

O wysokim poziomie, jaki reprezentują szkoły ponadpodstawowe Powiatu Rzeszowskiego, świadczy również tak istotny wskaźnik, jak poziom zdawalności matur i egzaminów zawodowych. W zeszłym roku szkolnym średnia zdawalność egzaminu zawodowego w tutejszych szkołach wyniosła odpowiednio 87 proc. (etap pisemny) i 76 proc. (etap praktyczny). Egzamin dojrzałości w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Rzeszowskiego zdało 84 proc. liceów ogólnokształcących i 85 proc. uczniów techników. Najwyższy wskaźnik zdawalności zanotowano w Liceum Ogólnokształcącym w Sokołowie Małopolskim, gdzie maturę zdali wszyscy uczniowie. 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LekarzTreść komentarza: Jestem zdumiony i rozczarowany, że Pan Dyrektor Profesor Krzysztof Gutkowski jest niedostępny zasłaniając się delegacją. To Profesor Belwederski, który zawsze "chowa głowę w piasek" i posługuje się innymi ludźmi. Próbuje "naprawiać" inne szpitale i oddziały, wydzwaniając pokątnie do lekarzy próbuje nastawiać kolegów przeciw kolegom. Panie Krzysztofie zachowaj się jak dorosły mężczyzna przyjmij odpowiedzialność za jednostkę którą kierujesz. Jacek Kotula tutaj nie pomożeData dodania komentarza: 08.05.2024, 21:26Źródło komentarza: Śmierć pacjenta MSWiA. NFZ i służby wojewody badają sprawęAutor komentarza: cosiekTreść komentarza: Coś tu się nie zgadza. Pan Zbigniew Ludwik Widomski nie jest już kilka miesięcy dyrektorem szpitala i z pewnością nie odpowie Rzecznikowi Praw Pacjenta ani nie udostępni dokumentacji. Albo redakcja albo rzecznik wprowadza ludzi w błąd.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 18:41Źródło komentarza: Rzecznik Praw Pacjenta z kontrolą w szpitalu MSWiA w RzeszowieAutor komentarza: RyśkaTreść komentarza: Ktoś pytał czemu nie działa SOR? Bo po covid-zie się rozleciały posadzki i trzeba było wszystko kuć i robić podłogi od nowa na wszystkich poziomach i wszyscy o tym wiedzą! Tak wszyscy! Sama widziałam. Ktoś o tym pisał, chyba fuszerka stulecia się artykuł nazywał. Tyle milionów! Znajoma co tam pracuje mówiła, że dwóch kierowników co nadzorowało budowę pracuje do tej pory i nie ma winnego.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 17:27Źródło komentarza: Błagał o pomoc lekarzy. Zmarł przed szpitalem MSWiAAutor komentarza: MWATreść komentarza: Po co kobieta idzie do lekarza, skoro sama wie lepiej co jej jest :DData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:05Źródło komentarza: Śmierć pacjenta MSWiA. NFZ i służby wojewody badają sprawęAutor komentarza: adamTreść komentarza: Ja nie rozumiem po co piszesz takie bzdury!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:28Źródło komentarza: Błagał o pomoc lekarzy. Zmarł przed szpitalem MSWiAAutor komentarza: KTreść komentarza: Karetki transportowe oznaczone jako P i S mają takie samo wyposażenie jak karetki systemowe, a osoba która podaje, że interesuje się ratownictwem takie rzeczy powinna wiedzieć a nie bzdury wypisywać.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:23Źródło komentarza: Śmierć pacjenta MSWiA. NFZ i służby wojewody badają sprawę
Reklama
Reklama
Reklama