Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Jarosław: Rękopiśmienny plan miasta z 1777 r. można po raz pierwszy zobaczyć w muzeum

Podziel się
Oceń

Rękopiśmienny plan Jarosławia z 1777 roku, jeden z najstarszych zachowanych planów miasta, można po raz pierwszy oglądać w Muzeum w Jarosławiu Kamienicy Orsettich. Placówka w tym roku świętuje 100-lecie.
Jarosław: Rękopiśmienny plan miasta z 1777 r. można po raz pierwszy zobaczyć w muzeum

Autor: fot. Łukasz Śliwiński/Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Jak poinformowała dr Elżbieta Sieradzka-Burghardt z jarosławskiego muzeum, plan został wykonany przez Josepha von Pfanzellera (1756-1817), chorążego w trzecim regimencie piechoty Karola Lotaryńskiego.

Wcześniej powstały tylko dwa plany Jarosławia – jeden w 1704 roku, tzw. plan szwedzki, i drugi około połowy XVIII wieku tzw. Planum geometricum situationis Jaroslavia urbis ducalis.

Jak zaznaczyła muzealniczka, rysunek Pfanzellera jest znacznie dokładniejszy od obu starszych rycin.

„Po raz pierwszy tak szczegółowo zaznaczone są bloki zabudowy starego miasta oraz przedmieść. We wschodniej części jarosławskiego rynku znajduje się nieistniejąca już gotycka kolegiata Wszystkich Świętych wraz z przylegającym do niej cmentarzem. Bardzo starannie wyrysowano także jarosławskie kościoły i klasztory” – wymieniła Sieradzka-Burghardt.

fot. Łukasz Śliwiński/Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Dodała, że plan von Pfanzellera jest nieocenionym źródłem badań nad rozplanowaniem przestrzennym Jarosławia w XVIII wieku.

„Rycina pozostawała nieznana aż do 2022 roku. W tym samym roku plan został zakupiony do zbiorów muzeum” - dodała.

W tym roku jarosławskie muzeum obchodzi jubileusz 100-lecia. Znajduje się ono w Kamienicy Orsettich, uważanej za jeden z najcenniejszych zabytkowych budynków przy jarosławskim rynku. Obiekt został wzniesiony w drugiej połowie XVI w. jako siedziba bogatego kupca jarosławskiego Jana Raczkowskiego.

Przez ponad 450 lat kamienica miała wielu właścicieli, z których najsłynniejszym był bogaty kupiec i bankier Wilhelm Orsetti. To za jego czasów, w latach 40. XVII wieku, powstała charakterystyczna bogato zdobiona fasada zwieńczona attyką – dekoracyjną osłoną dachu.

Nowy etap w dziejach kamienicy Orsettich rozpoczął się w 1945 roku, kiedy stała się ona nową siedzibą jarosławskiego muzeum.(PAP)

api/ mow/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama