Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

W sobotę spacer pamięci po terenie byłego getta żydowskiego

Podziel się
Oceń

Spacer pamięci po terenie byłego getta żydowskiego utworzonego w Rzeszowie przez Niemców w czasie II wojny światowej organizuje stowarzyszenie Rajsze. Motywem przewodnim będą wspomnienia Moshe Ostera, jednego z nielicznych rzeszowian ze społeczności żydowskiej, którzy przeżyli Zagładę.
W sobotę spacer pamięci po terenie byłego getta żydowskiego

Autor: Materiały organizatorów

Gdy wybuchła wojna, Moshe Oster miał 12 lat. Z rodzicami i rodzeństwem został wywieziony do obozu śmierci w Bełżcu. „Ocalał jako jedyny z rodziny. Swoje wspomnienia zawarł we wstrząsającej książce +Gehinom znaczy piekło+, w której opisał między innymi codzienność rzeszowskiego getta i jego likwidację, wskazując konkretne lokalizacje: ulice i budynki. Po latach Oster wielokrotnie brał udział w organizowanych w mieście Marszach Pamięci. Zmarł w 2013 roku” – powiedziała PAP prezeska stowarzyszenia Rajsze Grażyna Bochenek.

Sobotni spacer poprowadzi wykładowca akademicki i pasjonat lokalnej historii Maciej Piekarski. Podczas wędrówki będą odczytywane fragmenty wspomnień odnoszące się do przywoływanych przez Moshe Ostera miejsc i dziejących się tam wojennych wydarzeń.

Spacer rozpocznie się na rogu ulic Króla Kazimierza i Juliusza Słowackiego, początek o godz. 16.

Przed II wojną światową w Rzeszowie mieszkało ponad 13 tys. Żydów, którzy stanowili około 30 proc. mieszkańców. Szacuje się, że przed rozpoczęciem masowych deportacji w 1942 r. w mieście przebywało około 23 tys. Żydów. Byli to zarówno rodowici rzeszowianie, jak i Żydzi przesiedleni przez hitlerowców z Łodzi, Kalisza czy Śląska, jeszcze na początku wojny oraz z podrzeszowskich miasteczek: Błażowej, Czudca, Głogowa Małopolskiego, Kolbuszowej, Leżajska, Łańcuta, Niebylca, Sędziszowa Małopolskiego, Sokołowa Małopolskiego, Strzyżowa i Tyczyna.

Pierwsza akcja deportacyjna w rzeszowskim getcie miała miejsce 7 lipca i trwała do 13 lipca 1942 roku. Do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu wywieziono wówczas 10-12 tys. osób, 2-3 tys. zostało rozstrzelanych w lesie pod Głogowem, a wielu innych straciło życie w samym getcie. (PAP)

al/ miś/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama