Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart: nie ulegajmy dezinformacji i panice

Podziel się
Oceń

Jesteśmy w bardzo ważnym momencie historii, w najbliższych dniach będą rozstrzygać się losy Podkarpacia, Polski, Europy, być może świata. Ważne jest, aby w tej niezwykłej sytuacji nie ulegać planowo realizowanej dezinformacji i panice - mówiła w środę wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
  • Źródło: PAP
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart: nie ulegajmy dezinformacji i panice

Autor: PAP Multimedia

Na konferencji prasowej w Rzeszowie zaapelowała do mieszkańców, aby słuchać jedynie informacji, które płyną z wiarygodnych źródeł. W tym kontekście wymieniła m.in. kancelarię premiera oraz agendy rządowe.

Leniart podziękowała mieszkańcom regionu za wielką pomoc i życzliwość, którą okazali uchodźcom.

Wojewoda przypomniała, że w urzędzie uruchomiona została infolinia dla cudzoziemców, którzy uciekają z terenu Ukrainy, działa ona pod numerem 800 100 990. 

- Dodatkowo wobec zdiagnozowania takiej potrzeby, uruchomiliśmy infolinię dla cudzoziemców, którzy poszukują bliskich w związku z procesem opuszczania terytorium Ukrainy - jej numer to 17 867 12 78. To numer dla osób poszukujących bliskich, którzy znaleźli się już na terytorium Rzeczpospolitej Polski ->/i> podkreśliła.

Obecny na konferencji komendant wojewódzki policji w Rzeszowie inspektor Dariusz Matusiak zaznaczył, że od początku konfliktu na Ukrainie policja podjęła szereg działań, które mają zapewnić bezpieczeństwo nie tylko uchodźcom, ale również mieszkańcom regionu.

Dodał, że głównym zadaniem policji jest m.in. pilnowanie porządku w pobliżu przejść granicznych. 

- Policjanci realizują także zadania w ruchu drogowym, w szczególności poprzez udrażnianie dróg dojazdowych do przejść granicznych i do punktów recepcyjnych. Realizujemy również cały ogrom konwojów humanitarnych, by mogły jak najszybciej docierać do przejść granicznych. Jesteśmy również w punktach recepcyjnych, dbamy o bezpieczeństwo na dworcach i w ich okolicach - wymienił.

Komendant podał, że do regionu przyjechało dodatkowo ok. 800 policjantów z całego kraju. - Jesteśmy przygotowani na to, że ta sytuacja może potrwać dłuższy czas. Policjanci, którzy udzielają nam wsparcia będą się wymieniali - powiedział.

Pytany o ilość incydentów w strefie przygranicznej insp. Matusiak odpowiedział, że policja odnotowała do tej pory tylko jedno zdarzenie, która ma charakter przestępstwa.

- Miało ono miejsce w poniedziałek ok. godz. 22 na terenie jednego ze sklepów w Medyce. Obywatel Maroka zaatakował nożem mężczyznę, który pracował w tym sklepie. Mężczyzna ten obezwładnił Marokańczyka i przekazał w ręce policji. Napastnik jest już po przesłuchaniu, z tego, co wiem, prokurator ma jeszcze dziś złożyć wniosek o jego tymczasowe aresztowanie - powiedział.

Policjant zaznaczył, że we wtorek policja otrzymała sygnał, że osoby narodowości hinduskiej zostały zaatakowane przez cztery osoby, które wysiadły z przejeżdżającego samochodu. Jedna z napadniętych osób ma złamaną rękę. 

- Policja podjęła czynności, ale są one utrudnione, bo osoby pokrzywdzone nie są nawet w stanie wskazać miejsca, w którym doszło do zdarzenia - powiedział komendant.

Inspektor podkreślił, że w związku z sygnałami, że osoby związane ze środowiskiem kibiców klubów piłkarskich nawołują się na forach internetowych, wzmocnione zostały siły policyjne w Przemyślu.

- Na każdą zmianę na terenie Przemyśla dedykujemy do służby, co najmniej 250 policjantów. To liczba, którą Przemyśl jeszcze w życiu nie widział. Policjanci będą widziani przez mieszkańców na każdym rogu - zapewnił insp. Matusiak. (PAP)

huk/ jann/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama