Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Adam Dziedzic lider PSL na Podkarpaciu: PiS zastrasza Polaków Buczą. To haniebne

Podziel się
Oceń

- PiS zastrasza Polaków manipulacjami o planie obrony kraju, porównując to wszystko do wydarzeń z Buczy w Ukrainie. To hańba! - mówił podczas piątkowej konferencji Adam Dziedzic lider podkarpackiego Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Adam Dziedzic lider PSL na Podkarpaciu: PiS zastrasza Polaków Buczą. To haniebne

Źródło: fot. Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

Szef ludowców odniósł się w piątek do ujawnionych przez Mariusza Błaszczaka planów obrony Rzeczpospolitej. Minister Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak opublikował fragmenty dokumentu dotyczącego obrony Polski z 2011 roku. Zgodnie z nimi obrona kraju miała być prowadzona na linii Wisły. - Dokumenty dobitnie pokazują, że Lublin, Rzeszów i Łomża mogły być polską Buczą. Prawo i Sprawiedliwość to zmieniło i będzie broniło każdego skrawka Polski - mówił w jednym ze spotów wyborczych Mariusz Błaszczak. 

"To plan przygotowany przez Jarosława Kaczyńskiego!"

Z takim porównaniem, nie zgadza się PSL. Adam Dziedzic podczas spotkania z dziennikarzami, nazwał tę publikację "rzeczą haniebną". - W kampanii wyborczej wykorzystuje się najniższe instynkty. Straszy się ludzi, pokazując m.in. na przykładzie ukraińskiej Buczy (miasto pod Kijowem, gdzie Rosjanie dokonali masakry w pierwszych dniach wojny, zabijając cywilów - przyp. redakcja), że Lublin czy Rzeszów mogły być tak samo potraktowane przez wojska rosyjskie - mówił. Lider rzeszowskiej Trzeciej Drogi zauważył, że "plan obrony kraju jest dokumentem przygotowywanym przez lata". - Pragniemy podkreślić jako PSL, że minister Błaszczak nie sprawdził, jak był przygotowany ten plan obrony. To dokument przygotowany w konsekwencji strategii bezpieczeństwa narodowego przez Jarosława Kaczyńskiego dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na podstawie tej strategii prezydent Lech Kaczyński wydał później  w 2009 r. polityczno-strategiczną dyrektywę planu użycia sił zbrojnych - mówił Adam Dziedzic, zarzucając Mariuszowi Błaszczakowi manipulacje i "wyimkowe jego ukazanie opinii publicznej". - To jeden z pięciu wariantów - podkreślał szef ludowców.  - Panie ministrze Błaszczak! To haniebne, że straszy pan m.in. rzeszowian wydarzeniami z Buczy! - grzmiał lider Trzeciej Drogi. 

Adam Dziedzic nie zostawił suchej nitki na ministrze obrony narodowej, który odtajnił strategiczne dokumenty, tylko na pożytek kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. - Te dokumenty przez kilkadziesiąt lat nie powinny ujrzeć światła dziennego - zauważył. - To nie tylko utrata zaufania Polski, ale naruszanie na szwank naszych sojuszników - dodawał. Szef podkarpackiego PSL wskazywał, że tak ważne dokumenty dało się odtajnić, a wciąż nie opublikowano np. listy firm pośredniczących w sprowadzaniu ukraińskiego zboża do Polski. 

Dramat polskiego rolnika

Będąc już przy zbożu, Adam Dziedzic był pytany przez dziennikarzy o wniosek Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu, w przedmiocie zablokowania importu tamtejszego zboża do Polski. - PSL już dawno przekazywało ministerstwu rolnictwa i komisarzowi ds. rolnictwa w Unii Europejskiej Januszowi Wojciechowskiemu co można zrobić, żeby nie dopuścić to takiej sytuacji, jaka jest teraz - mówił szef podkarpackiego PSL, dodając, że "rynek rolnictwa w Polsce został rozbity", a sami gospodarujący ziemią ponoszą straty przy produkcji zbóż, czy owoców. - Wojna w Ukrainie kiedyś się skończy. I co będzie dalej? Jak zabezpieczymy polskie rolnictwo? - pytał retorycznie Adam Dziedzic. Rozwiązaniem problemu importu ukraińskiego zboża według PSL jest przywrócenie systemu kaucyjnego i rzetelna kontrola.  - Zboże, które miało przez nasz kraj tylko przejechać, okazało się, że w Polsce zostało. Nawet nie wiadomo dokładnie ile. Co gorsza, na każde sto próbek pobranego ukraińskiego zboża kilka-kilkanaście nie spełnia norm jakościowych - zauważył prezes podkarpackiego PSL. - Za to odpowiada i premier i minister rolnictwa - dodawał. 

Na koniec konferencji prasowej lider Trzeciej Drogi w Rzeszowie wyraził swój niepokój wobec sytuacji sprzedawców, handlujących na Placu Balcerowicza. Ten wkrótce może trafić w ręce dewelopera, a sama przyszłość targowiska jest niepewna. 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: będą odganiać ruskich różańcemData dodania komentarza: 22.04.2024, 20:33Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: Kazimierz SikoraTreść komentarza: Kurier Błażowski nr 195 grudzień 2023. pdf Monument w Rzeszowie. Motto: Upamiętnia wydarzenia i ich ofiary – inspiratorzy jego budowy przypisali mu ideę (obecną w treści jego imienia) w niezgodzie z prawdą historyczną. Wydarzenia Ropczyckie poprzedzi- ły Wielki Strajk Chłopski z 16-25 sierpnia 1937 r. (obszernie opisany w Internecie) – wydarzenia przykre dla nas wszystkich. Wynikiem licz- nych starć buntujących się chłopów były ofiary – 44. zabitych, wielu ran- nych i ok. pięciu tys. aresztowanych. W poprzednim Kurierze (nr 194) cy- tuję aut. Grażyna Woźna – „inspira - torami powstania ropczyckiego byli prowokatorzy ludowi oraz komuniści nielegalnie działający w strukturach partii chłopskich i Związku Młodzie- ży Wiejskiej Wici”. Moim zdaniem (K.S.) i zdaniem wielu,, Wydarzenia ropczyckie” i,,Wielki Strajk”, były sa- moistnym buntem chłopskim. Jeżeli brali w nich udział nieliczni komu- nizujący chłopi, to nie oni byli solą tych pamiętnych wydarzeń. Tutaj myśl ks. Mieczysława Malińskiego w,, Życiorysie Karola Wojtyły” str. 13 (wyd. I.) -,, … . Czytaj wprowadzenie w Kurierze Błażowskim nr 194 listopad 2023.pdfData dodania komentarza: 21.04.2024, 16:59Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: wieslawTreść komentarza: Czy Maryja POTRZEBOWAŁA kiedykolwiek jakichś wojowników ? Ludzie opamiętajcie się, mówię to do tych wierzących. Ci wojownicy sprawiają wrażenie mafii rosyjskiej która ochraniała w latach dziewięćdziesiątych każdy lokal gastronomiczny lub sklep. Czy wam się te mózgi zupełnie polasowały?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 13:12Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: 2137Treść komentarza: XDData dodania komentarza: 20.04.2024, 12:28Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: Ciekawy jestem czy ci " wojownicy" maryi" tak licznie zgłoszą się do poboru wojskowego w razie zagrożenia ze strony rosji :):)Data dodania komentarza: 20.04.2024, 11:46Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: BlaTreść komentarza: A jak robią drogi i leją asfalt w listopadzie, grudniu bo inaczej pieniądze by przepadły to wtedy nie musi być odpowiednich warunków i temperatury? A poza tym można takie rzeczy robić w godz 10-14 bo wtedy jest najmniejszy ruch - wszyscy już dojechali do pracy i jeszcze nie zaczęli z niej wyjeżdżać. Tęgie głowy z miasta które zwie się "stolicą innowacji" nie mają badań kiedy się ruch zmniejsza po porannym szczycie?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:09Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogi
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama