Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama Powiat Rzeszowski

Wywiad z europosłanką Elżbietą Łukacijewską z KO

Podziel się
Oceń

9 czerwca ponowne zdecydujemy, kto będzie naszym reprezentantem w Parlamencie Europejskim. O kończącej się kadencji rozmawiam z Panią Elżbietą Łukacijewską, europosłanką Koalicji Obywatelskiej z Podkarpacia, która w Europarlamencie zasiada nieprzerwanie od 2009 roku.
Wywiad z europosłanką Elżbietą Łukacijewską z KO
Elżbieta Łukacijewska od 2009 r. nieprzerwanie reprezentuje interesy mieszkańców Podkarpacia w Parlamencie Europejskim.

Źródło: archiwum

Dominik Bąk, zastępca redaktora naczelnego portalu Halo Rzeszów: Za Panią kolejna kadencja w Parlamencie Europejskim. Jakie najważniejsze wydarzenia i decyzje zostały podjęte na rzecz Unii Europejskiej? 

Elżbieta Łukacijewska, europosłanka: Upływająca kadencja Parlamentu Europejskiego była nietypowa. Pandemia COVID-19 i wybuch wojny na Ukrainie, przewartościowały priorytety Komisji i Parlamentu i zmieniły naszą pracę. Wiele decyzji, które podejmowaliśmy były z myślą o przeciwdziałaniu skutkom tych wydarzeń. Należy więc wymienić uruchomienie olbrzymich specjalnych środków „Recovery Found” - Funduszu Odbudowy, które mają wesprzeć kraje Unii Europejskiej z wychodzenia z kryzysów po pandemii COVID-19. W Polsce znane jako KPO - Krajowy Plan Odbudowy.

CZYTAJ TAKŻE: Elżbieta Łukacijewska na czele podkarpackiej listy KO do PE

Kolejną ważną decyzją jest nałożenie wielu sankcji na Rosję zbudowanie „solidarności” wszystkich krajów UE (chociaż nie wszystkie mają zbieżne interesy i zagrożenia) i uruchomienie pomocy dla Ukrainy. To jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa Polski i naszego regionu Podkarpacia. 

Ważną decyzją, o co walczyliśmy jako europosłowie PO-PSL było utworzenie specjalnej komisji PE ds. nowotworów i uruchomienie dodatkowych środków na walkę z nowotworami oraz stałej komisji do spraw zdrowia. Mieszkańcy naszego kraju oczekują większego wsparcia Unii Europejskiej dla systemów zdrowotnych, bezpieczeństwa farmakologicznego i dostępu pacjentów we wszystkich krajach UE do tych samych procedur i leków. 

Spotkanie Elżbiety Łukacijewskiej z Przewodniczącą European Parliament Roberta Metsola i rozmowa o wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz o tematach istotnych w kampanii wyborczej fot. archiwum

Reprezentuje Pani Europejską Partię Ludową, która współdecyduje o losach całej Unii Europejskiej. To wielka odpowiedzialność. Czy zapamiętała Pani jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych w PE?

Wbrew słowom Pana Redaktora, to nie jest tak, że w Parlamencie Europejskim jest podobnie jak w polskim Sejmie, opozycja i koalicja. Dla każdej decyzji i do wszystkich głosowań tworzą się różne koalicje i większości nieraz idące w poprzek grup politycznych. Dlatego, ja często podkreślam, niezbędna jest obecność tutaj, szukanie rozwiązań, kompromisów i większości dla popierania ważnych dla Polski spraw. 

Unia Europejska to także nasz region - Podkarpacie. Wszędzie widzimy tablice, mówiące o finansowaniu lub współfinansowaniu danej inwestycji, ze środków unijnych. Czy nowe perspektywy na kolejne lata są równie obiecujące? Czy mieszkańcy Podkarpacia mogą być dumni ze wsparcia UE?

Kto pamięta Polskę i Podkarpacie sprzed 20 lat, przed naszym przystąpieniem do Unii Europejskiej, ten rozumie, jak bardzo zmienił się nasz kraj i nasz region dzięki środkom unijnym i dzięki ważnym programom. To cywilizacyjny i innowacyjny krok do przodu. Nie ma chyba instytucji i organizacji, która dzięki tym środkom nie rozwinęłaby skrzydeł. Nie mówiąc o inwestycjach, które poprawiły funkcjonalność i atrakcyjność całych gmin, powiatów, miast ,samorząd, służba zdrowia, szkolnictwo, wojsko, policja, straż graniczna, zabytki, przedsiębiorcy i długo by tak wymieniać. 

Zmiany, renowacje, budowy, inwestycje i rozwój. Chyba każdy to zauważa i zdaje sobie sprawę, że bez tych środków nie byłoby tych zmian. Oczywiście do Polski trafiają kolejne wielkie fundusze. Miliardy euro z Funduszu Odbudowy w ramach KPO i miliardy euro z Funduszu Spójności. To olbrzymie możliwości i kolejne szanse dla naszego regionu i dla naszych małych ojczyzn.

Do Polski napływają kolejne środki z Krajowego Programu Odbudowy. To wielkie pieniądze. Dlaczego otrzymujemy je dopiero w 2024 roku?

Opóźnienie w wypłacie środków z Krajowego Programu Odbudowy (KPO) można przypisać wyłącznie poprzedniemu rządowi Prawa i Sprawiedliwości, który zdestabilizował praworządność w Polsce.

W czerwcu 2022 roku Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO, jednak ustaliła z ówczesnym rządem PiS listę tzw. kamieni milowych, czyli zmian, które należało wprowadzić, aby otrzymać konkretne transze pieniędzy. Kluczowym kamieniem milowym, niezbędnym do złożenia pierwszego wniosku o płatność, były reformy sądownictwa, a przede wszystkim, przywrócenie praworządności i niezawisłości całego wymiaru sprawiedliwości. 

Po wygranych przez demokratyczną opozycję wyborach, odblokowanie środków z KPO stało się priorytetem. Premier Tusk udał się do Brukseli 25 października, aby przyspieszyć uruchomienie tych środków. Dzięki tym działaniom oraz wprowadzeniu szybkich reform,  w tym zapewnieniu niezależności sędziowskiej, dziś możemy cieszyć się pierwszymi środkami na koncie. Niestety przez PiS mamy 2-letnie opóźnienie.

Rzeszów - stolica Podkarpacia - dziś każdy Europejczyk i nie tylko już wie, gdzie to polskie miasto znajduje się na mapie Europy. Czy zatem nasze miasto może stać się jednym z kluczowych ośrodków działających na rzecz całej społeczności Europy  i Świata? Jak widzi Pani dalszą rolę Rzeszowa na arenie międzynarodowej, także tej europejskiej?

Od wybuchu wojny na Ukrainie Rzeszów zyskał na znaczeniu, dzięki wyjątkowej zdolności szybkiego i skutecznego reagowania jego władz i mieszkańców na kryzysową sytuację, którą z pewnością stanowił ogromny i niespodziewany napływ uchodźców.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rzeszów-Miasto Ratownik. Cała Europa jest dumna, jak pomagamy Ukraińcom [FOTO]

Teraz kiedy stacjonują tu amerykańskie wojska i kiedy miasto stało się takim łącznikiem między Kijowem a Unią Europejską – bo warto zaznaczyć, że wszelkie wizyty wysoko postawionych osobistości w polityce europejskiej zaczynają się na lotnisku Rzeszowie - także wsparcie i wyposażenie dla ukraińskich wojsk podąża przez nasz region i nasze lotnisko. 

Trzeba zdecydowanie powiedzieć, że przed Rzeszowem i całym regionem stoi niezwykła szansa, gdybyśmy stali się ośrodkiem, gdzie UE i USA utworzą ośrodki, które będą odpowiedzialne za wsparcie i dystrybuowanie pomocy na rozwój i odbudowę Ukrainy po wojnie. To nie tylko dodatkowo podniesie atrakcyjność Rzeszowa i stworzy nowe miejsca pracy, ale też da impuls do rozwoju i kontraktów dla podkarpackich firm, co z kolei będzie promieniowało na cały region. 

W imieniu naszych Czytelników dziękuję za rozmowę. Powodzenia w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

POLECAMY: Polska w Unii Europejskiej - 1 maja obchodzimy 20 rocznicę!


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama