Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Pełnomocniczka ds. równego traktowania przegra z Radą Kobiet? [Felieton]

Podziel się
Oceń

Innowacyjność miasta Rzeszowa przechodzi różne etapy rozwoju. Co raz częściej słyszymy, że w mieście ma powstać Rzeszowska Rada Kobiet przy Prezydencie. Zastanawia mnie czy może też powstać Rzeszowska Rada Mężczyzn czy zwolenników czworonożnych pupili domowych?
rzeszowska rada kobiet

Autor: Ryszard Kudzian

W dokumencie Rady Europy Strategia na Rzecz Równości płci 2018-2023 czytamy: 
- „Zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji politycznych i publicznych ma zasadnicze znaczenie dla właściwie funkcjonującej demokracji” Jak zatem to się ma do mężczyzn mieszkających w Rzeszowie?

W trakcie kampanii prezydenckiej rzeszowskie aktywistki z Kongresu Kobiet na Podkarpaciu oraz Rzeszowska Federacja Kobiet Aktywnych poparły kandydaturę Konrada Fijołka w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa w swoich postulatach nic nie wspominały o powstaniu Rady Kobiet. Wśród swoich postulatów zapisały "powołanie Rzeczniczki ds. Kobiet i Równego Traktowania." 

 

Czym jest i nie jest równe traktowanie

Czy w stwierdzeniu "równe traktowanie" nie jest zawarta tak ważna dla działaczek płeć? Czy inicjatorki utworzenia Rady Kobiet, chcą podkreślić wyższość Kobiet nad pozostałymi osobami, które mieszczą się w katalogu równego traktowania?

Warto przypomnieć co zawiera definicja równego traktowania. Zasada równego traktowania jest jedną z naczelnych zasad prawnych Wspólnot Europejskich; związana z ekonomicznym i socjalnym wymiarem praw człowieka. Jest to Równe Traktowanie rozumiane dosłownie - jako jednakowość traktowania i brak zróżnicowania ze względu na płeć, wiek, rasę i pochodzenie etniczne, orientację seksualną, tożsamość płciową, wyznanie/bezwyznaniowość, status ekonomiczny i in. we wszystkich przejawach życia społecznego, przede wszystkim zaś w stosunkach pracy. 

Równe Traktowanie oznacza nie tylko równą płacę za równą pracę (i pracę o tej samej wartości), ale także równe warunki pracy, równy dostęp do szkoleń i awansów.

 

Dlaczego Pełnomocniczka, a nie Rzeczniczka?

Pełnomocnik jest osobą fizyczną, która posiada uprawnienie do działania w imieniu i ze skutkiem prawnym dla swojego mocodawcy a rzecznik określa niezależnego urzędnika, do którego można się odwoływać po wyczerpaniu możliwości prawnych.

Pełnomocniczka ds. równego traktowanie to osobą odpowiedzialna za politykę miasta w zakresie promowania zasad równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, narodowość, pochodzenie etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, wyznanie, a także sytuację społeczno-ekonomiczną. Koordynuje działania, które mają na celu ograniczenie i eliminację praktyk wykluczających oraz ich skutków. Z jednej strony to działalność prewencyjna i edukacyjna, a z drugiej - interwencyjna, czyli reagowanie na konkretne sytuacje i zdarzenia.

W nowoczesnych miastach nie powstają rady tylko zespoły powoływane przez pełnomocników. Idąc tym tropem innowacyjności jednym z pierwszych zadań nowego pełnomocnika powinno być powołanie zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności. 

To zespół niezależnych ekspertów i ekspertek, którzy mają bogate doświadczenie w walce z wykluczeniem i dyskryminacją, ludzi kompetentnych, chętnych do pracy na rzecz Miasta i jego mieszkańców. Dzięki zespołowi mogą powstać działania zwiększające świadomość́ dotyczące potrzeby i korzyści płynących z równości płci w procesie decyzyjnym.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Rzeszowianka 16.10.2021 19:00
Tendencyjny i nic nie wnoszący artykuł. Chyba proba na zasitnienie autora, który dawno jest zapomniany. Jeżeli są działacze.i wykonują prace społecznie pożyteczna to należy działać. Skoro ma Pan aspiracje proszę wziąć się do.roboty i działać.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama