Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Pełnomocniczka ds. równego traktowania przegra z Radą Kobiet? [Felieton]

Podziel się
Oceń

Innowacyjność miasta Rzeszowa przechodzi różne etapy rozwoju. Co raz częściej słyszymy, że w mieście ma powstać Rzeszowska Rada Kobiet przy Prezydencie. Zastanawia mnie czy może też powstać Rzeszowska Rada Mężczyzn czy zwolenników czworonożnych pupili domowych?
rzeszowska rada kobiet

Autor: Ryszard Kudzian

W dokumencie Rady Europy Strategia na Rzecz Równości płci 2018-2023 czytamy: 
- „Zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji politycznych i publicznych ma zasadnicze znaczenie dla właściwie funkcjonującej demokracji” Jak zatem to się ma do mężczyzn mieszkających w Rzeszowie?

W trakcie kampanii prezydenckiej rzeszowskie aktywistki z Kongresu Kobiet na Podkarpaciu oraz Rzeszowska Federacja Kobiet Aktywnych poparły kandydaturę Konrada Fijołka w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa w swoich postulatach nic nie wspominały o powstaniu Rady Kobiet. Wśród swoich postulatów zapisały "powołanie Rzeczniczki ds. Kobiet i Równego Traktowania." 

 

Czym jest i nie jest równe traktowanie

Czy w stwierdzeniu "równe traktowanie" nie jest zawarta tak ważna dla działaczek płeć? Czy inicjatorki utworzenia Rady Kobiet, chcą podkreślić wyższość Kobiet nad pozostałymi osobami, które mieszczą się w katalogu równego traktowania?

Warto przypomnieć co zawiera definicja równego traktowania. Zasada równego traktowania jest jedną z naczelnych zasad prawnych Wspólnot Europejskich; związana z ekonomicznym i socjalnym wymiarem praw człowieka. Jest to Równe Traktowanie rozumiane dosłownie - jako jednakowość traktowania i brak zróżnicowania ze względu na płeć, wiek, rasę i pochodzenie etniczne, orientację seksualną, tożsamość płciową, wyznanie/bezwyznaniowość, status ekonomiczny i in. we wszystkich przejawach życia społecznego, przede wszystkim zaś w stosunkach pracy. 

Równe Traktowanie oznacza nie tylko równą płacę za równą pracę (i pracę o tej samej wartości), ale także równe warunki pracy, równy dostęp do szkoleń i awansów.

 

Dlaczego Pełnomocniczka, a nie Rzeczniczka?

Pełnomocnik jest osobą fizyczną, która posiada uprawnienie do działania w imieniu i ze skutkiem prawnym dla swojego mocodawcy a rzecznik określa niezależnego urzędnika, do którego można się odwoływać po wyczerpaniu możliwości prawnych.

Pełnomocniczka ds. równego traktowanie to osobą odpowiedzialna za politykę miasta w zakresie promowania zasad równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, narodowość, pochodzenie etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, wyznanie, a także sytuację społeczno-ekonomiczną. Koordynuje działania, które mają na celu ograniczenie i eliminację praktyk wykluczających oraz ich skutków. Z jednej strony to działalność prewencyjna i edukacyjna, a z drugiej - interwencyjna, czyli reagowanie na konkretne sytuacje i zdarzenia.

W nowoczesnych miastach nie powstają rady tylko zespoły powoływane przez pełnomocników. Idąc tym tropem innowacyjności jednym z pierwszych zadań nowego pełnomocnika powinno być powołanie zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności. 

To zespół niezależnych ekspertów i ekspertek, którzy mają bogate doświadczenie w walce z wykluczeniem i dyskryminacją, ludzi kompetentnych, chętnych do pracy na rzecz Miasta i jego mieszkańców. Dzięki zespołowi mogą powstać działania zwiększające świadomość́ dotyczące potrzeby i korzyści płynących z równości płci w procesie decyzyjnym.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Rzeszowianka 16.10.2021 19:00
Tendencyjny i nic nie wnoszący artykuł. Chyba proba na zasitnienie autora, który dawno jest zapomniany. Jeżeli są działacze.i wykonują prace społecznie pożyteczna to należy działać. Skoro ma Pan aspiracje proszę wziąć się do.roboty i działać.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama