Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w Europie

Podziel się
Oceń

W piątkowe popołudnie, 4 lipca, Pub Spółdzielczy w Rzeszowie stał się miejscem wyjątkowego spotkania poświęconego roli kobiet w Europie.
Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w Europie

Autor: Jacek Miciuda / Halo Rzeszów

Wydarzenie "Europa w centrum kobiecych spraw - Cafe Europa" zgromadziło przedstawicielki różnych środowisk, które dyskutowały o swojej pozycji w społeczeństwie i Unii Europejskiej.

Obejrzyj reportaż:

Inicjatorka: od uczestniczki do ambasadorki

Spotkanie zorganizowała Katarzyna Maciechowska, radna Miasta Rzeszowa, która w lutym br. została jedną z 20 ambasadorek Polski w Unii Europejskiej. Jak wyjaśniła, wydarzenie powstało w ramach regionalnej Akademii Liderek Stowarzyszenia Kobiety w Centrum.

- Spotkanie to zorganizowałam w ramach regionalnej Akademii liderek stowarzyszenia Kobiety w centrum, ponieważ brałam w niej udział w lutym zostałam jedną z 20 ambasadorek polski Unii Europejskiej

- mówiła Maciechowska. Dodała, że w listopadzie pojedzie do Brukseli, aby reprezentować kobiety z regionu.

Misja stowarzyszenia na Podkarpaciu

Przewodnicząca Stowarzyszenia Kobiety w Centrum Podkarpackie, Monika Skowrońska-Ziomek, przedstawiła zakres działalności organizacji. Stowarzyszenie działa na terenie całego Podkarpacia, organizując różnego rodzaju konferencje.

- Naszym tegorocznym projektem jest konferencja Kobiety 3 d. Którą zrealizowałyśmy już w Rzeszowie, ale również w Stalowej Woli i planujemy jeszcze zrealizować w 2 miastach na Podkarpaciu

 - wyjaśniła Skowrońska-Ziomek. Podczas tych konferencji poruszane są tematy wielowymiarowości współczesnych kobiet i konieczności odnalezienia się w różnych rolach społecznych.

Przewodnicząca podkreśliła główny cel działań: 

Naszą rolą jako stowarzyszenia jest stawianie kobiet w centrum i wspieranie tych kobiet w odnajdywaniu siebie w budowaniu własnej pozycji w budowaniu własnej przestrzeni, do realizowania się na wielu płaszczyznach.

Europejska perspektywa równości

Merytoryczną część spotkania wzbogaciła prof. Teresa Sasińska-Klas, socjolożka i medioznawczyni z Krakowa, która mówiła o obecności kobiet w debacie publicznej. Profesor zwróciła uwagę na aktualną politykę Komisji Europejskiej.

- Właściwie działania Komisji Europejskiej w latach 2022-25, czyli w tym obecnym okresie są bardzo mocno nakierowane właśnie na zwiększenia pozycji kobiet w przestrzeni publicznej nie tylko aktywności, ale także i pewnych uprawnień i możliwości

- analizowała Sasińska-Klas.

Profesor wskazała na wpływ pandemii na postrzeganie roli kobiet: 

- I wyraźnie widać to otwarcie, ono wiąże się z doświadczeniami pandemii, bo już z tym, że taka grupa zawodowa jak pielęgniarki sprawdziła się w bardzo trudnych warunkach. 

Podkreśliła również rosnącą obecność kobiet w zawodach ścisłych.

Uczestniczki spotkania wzięły udział w warsztatach z kartami refleksji oraz stworzyły symboliczną "Mapę Kobiecej Europy", na której zapisały swoje postulaty i marzenia dotyczące przyszłości kontynentu.

Anna Marczak, trenerka komunikacji, podzieliła się swoimi wrażeniami: 

- Wychodzę zainspirowana, mam nowe pomysły do zmian, pomysły na nowe warsztaty dla nowych kobiet". Dodała: "Kobiety w centrum jesteśmy ważne i nasz głos w końcu jest słyszany.

Plany na przyszłość

Katarzyna Maciechowska zapowiedziała kontynuację działań:

- Po dzisiejszym spotkaniu mamy bardzo duże inspiracji, bardzo wiele planów na przyszłość, przede wszystkim na pewno stworzymy grupę kobiet, które dzisiaj brały udział.

Społeczniczka planuje również kolejne wydarzenia, w tym warsztaty "Nowa Ja".

Wydarzenie, które trwało od 16:00 do 19:00, zakończyło się networkingiem i poczęstunkiem. Dodatkowymi atrakcjami były stoisko z beauty Moniki Wędrychowskiej – zabiegi pielęgnacyjne na dłonie i chwila relaksu dla każdej uczestniczki oraz indywidualne konsultacje z Anną Marczak trenerką komunikacji.

Spotkanie w Pubie Spółdzielczym pokazało, że kobiety z regionu są gotowe do aktywnego uczestnictwa w europejskiej debacie i budowania swojej pozycji w przestrzeni publicznej.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama