Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Rzeszów porozumiał się z Głogowem Małopolskim

Podziel się
Oceń

- To było konstruktywne spotkanie, porozumieliśmy się we wszystkich sprawach, które wynikły po przyłączeniu do Rzeszowa Pogwizdowa Nowego i Miłocina - mówią zgodnie pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak oraz burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj
  • Źródło: informacje prasowe
Rzeszów porozumiał się z Głogowem Małopolskim
Rzeszów porozumiał się z Głogowem Małopolskim - Spotkanie Marka Bajdaka z Pawłem Bajem

Autor: materiały prasowe UM Rzeszowa

Czwartkowe spotkanie w Ratuszu doprowadziło do definitywnego uregulowania wszystkich spraw pomiędzy samorządami w zakresie rozliczenia się w związku ze zmianą granic Rzeszowa. Ustalenia, które zapadły na spotkaniu dotyczą szkoły, hali sportowej oraz sieci: kanalizacyjnej i wodociągowej.

W pierwszej kolejności rozwiązanie spraw z kanalizacją

Do końca maja tego roku gmina Głogów Małopolski przekaże na rzecz spółki MPWiK Rzeszów sieci wodne i kanalizacyjne. Wówczas spółka stanie się formalnie ich właścicielem. MPWiK zapłaci gminie Głogów Młp. za sieci 50% ich wartości, czyli ok. 350 tysięcy złotych netto.

- Chcemy oczywiście zmodernizować te sieci, aby spiąć je z systemem miejskim. Potrzebujemy na to jednak czasu, dlatego, dopóki te prace się nie zakończą, mieszkańców będzie obsługiwać gmina Głogów Młp. - tłumaczy prezydent Marek Bajdak.

Burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj zobowiązał się, że jego gmina będzie obsługiwać mieszkańców Rzeszowa w zakresie dostarczania wody do końca 2021 roku, a w przypadku sieci kanalizacyjnej do czerwca 2022 roku. Jednocześnie MPWiK, kiedy stanie się formalnie właścicielem sieci, podpisze nowe umowy z mieszkańcami Miłocina i Pogwizdowa, zaś ze spółką EkoGłog zostanie podpisana umowa o hurtowym dostarczaniu wody i odbiorze ścieków.

- Omówiliśmy i dopracowaliśmy wszystkie szczegóły, tak aby dla mieszkańców Pogwizdowa i Miłocina nic się nie zmieniło, by nie odczuli zmian formalnych. Natomiast dla nas, te ustalenia zamykają temat poszerzenia Rzeszowa o tereny z gminy Głogów Małopolski - mówi prezydent Marek Bajdak.

- W ten sposób kończymy sprawy majątkowe pomiędzy Głogowem Młp. i Rzeszowem dotyczące Miłocina i Pogwizdowa. Cieszę się, że wreszcie w Ratuszu jest przychylność i zrozumienie dla tego tematu. Tak powinno być od dawna - dodaje Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp.

Ustalono także sprawy dot. hali sportowej oraz zadłużenia

Samorządy porozumiały się także w kwestii szkoły i hali sportowej w Pogwizdowie Nowym. Rzeszów spłaci zadłużenie gminy Głogów Młp. w wysokości 2 420 976 zł, jakie gmina zaciągnęła w związku z budową sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Pogwizdowie Nowym. Tym samym gmina uwolni się z długu, jaki ciążył na wszystkich mieszkańcach w związku z tą inwestycją. Zgodę na wypłatę tej kwoty wyrazili już Radni Miasta Rzeszowa.

Co do szkoły ustalenia są takie, że do końca maja tego roku zostanie podpisany akt notarialny i gmina Głogów przekaże nieodpłatnie budynek i majątek szkoły miastu Rzeszów. Natomiast za okres od stycznia do maja, czyli do podpisania aktu notarialnego, miasto zapłaci gminie Głogów Młp. niewielki czynsz w ramach dzierżawy tego budynku.

- Tak powinny wyglądać rozmowy samorządów dotyczące poszerzenia miasta. Wcześniej nie było takiej chęci, a to przecież sprawy, które dotyczą mieszkańców i gminnego majątku - podsumowuje burmistrz Paweł Baj.

Rzeszów w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznie powiększył swoją powierzchnię. W 2005 roku miasto miało ok. 54 km kwadratowe, a dziś już prawie 129 km kw. Przybyło także mieszkańców. Obecnie w Rzeszowie zameldowanych jest ponad 196 tys. osób, czyli o ok. 37 tys. więcej niż w 2005 r.

Ostatnie zmiany granic zostały przeprowadzone 1 stycznia 2019 roku (przyłączenie Matysówki i północnej części Miłocina) i 1 stycznia 2021 r. włączenie Pogwizdowa Nowego. Matysówka była częścią gminy Tyczyn, natomiast Miłocin i Pogwizdów Nowy Głogowa Małopolskiego.

Napisz komentarz

Komentarze

Pogwizdów Nowy 09.04.2021 13:52
A co z działkami które leżą w granicach Pogwizdowa Nowego a które przywłaszczył sobie Głogów Małopolski?!? Jest tam boisko i miał być plac zabaw dla dzieci?

NICK 08.04.2021 17:00
O proszę. Ferenc wziął i dbał o budżet miasta. A tu komisarz z PiS załatwia burmistrzowi (koledze) z PiS pieniądze z budżetu Rzeszowa, zamiast dbać o każdy grosz jak o swój. Najwyraźniej, jak by wygrał kandydat z PiS wybory, to budżet Rzeszowa zostanie roztrwoniony pomiędzy kolesi jak budżet Orlenu przez Obajtka, kosztem stolicy Podkarpacia. Smutne to...

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama