Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Jubileusz 85-lecia Muzeum Okręgowego

Podziel się
Oceń

Ta najstarsza i największa w mieście instytucja muzealna świętuje równocześnie 30. rocznicę utworzenia Muzeum Etnograficznego oraz 120. rocznicę urodzin Franciszka Kotuli. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 2 października 2020 roku.
  • Źródło: Informacja prasowa
Jubileusz 85-lecia Muzeum Okręgowego
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie - Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Autor: Muzeum Okręgowe

Historia rzeszowskiego muzeum sięga 1935 roku, kiedy to grupa społeczników skupionych w Towarzystwie Regionalnym Ziemi Rzeszowskiej zadecydowała o powołaniu placówki muzealnej organizatorem której został nauczyciel miejscowej szkoły powszechnej Franciszek Kotula. Gromadzone przez niego zabytki składowane były początkowo w jednej z sal szkoły powszechnej przy ulicy Bernardyńskiej. W 1940 roku muzealne zbiory przeniesione zostały do kamienicy przy rzeszowskim Rynku. Kilkukrotnie w dziejach muzeum zmieniana była nazwa instytucji. Pierwotną nazwę Muzeum Ziemi Rzeszowskiej zmieniono w 1945 roku na Muzeum Miasta Rzeszowa, a w 1951 roku podniesiono jego rangę jako Muzeum Okręgowe. Pod tą nazwą rzeszowskie muzeum funkcjonuje do dzisiaj. Od początku lat 50-tych XX wieku muzeum zajmuje reprezentacyjny, siedemnastowieczny popijarski gmach przy ulicy 3-go Maja. Zaadoptowany na potrzeby Muzeum Okręgowego obiekt z cennymi, barokowymi polichromiami w krużgankach parteru z pierwszej połowy XVIII wieku i unikatowym zespołem malowideł z końca XVII stulecia w refektarzu klasztornym i dawnej aptece nadaje wyjątkową atmosferę i piękno tejże instytucji.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie jest instytucją wielooddziałową. Przy rzeszowskim Rynku mieszczą się bowiem siedziby Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli oraz Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. Podczas tegorocznych uroczystości jubileuszowych dokonamy uroczystego otwarcia nowego oddziału – Regionalnej Składnicy Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu. Szczegółowy program uroczystości zaplanowanych na 2 października 2020 r. prezentujemy poniżej:

+godz. 11.00 – uroczyste otwarcie Regionalnej Składnicy Zabytków Regionalnych w Zgłobniu

+godz. 12.00 – uroczystości jubileuszowe w gmachu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, ul. 3 Maja


W programie:

- prezentacja multimedialna przebiegu przebudowy dawnego dworu- spichlerza w Zgłobniu,

- prezentacja sylwetki Franciszka Kotuli, patrona Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie oraz dorobku tejże instytucji,

- przemówienia zaproszonych gości,

- wręczenie odznaczeń.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną spotkanie odbędzie się przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama