Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

XXIV Spartakiada Środowiskowych Domów Samopomocy w Świlczy

Podziel się
Oceń

W Świlczy, a ściślej na terenie obiektu Centrum Sportu i Rozrywki WR Sport, odbyła się XXIV edycja Spartakiady Środowiskowych Domów Samopomocy, największego wydarzenia sportowego dla osób z niepełnosprawnościami w województwie podkarpackim.
XXIV Spartakiada Środowiskowych Domów Samopomocy w Świlczy

Autor: Krystian Propola / Halo Rzeszów

W tegorocznej edycji wzięło udział aż 70 ośrodków i blisko 700 uczestników, w tym niemal 300 osób z niepełnosprawnościami. Spartakiada objęta została honorowym patronatem Wojewody Podkarpackiego Teresy Kubas-Hul oraz Wójta Gminy Świlcza Dawida Homy.

Całe Podkarpacie

Jak podkreśla Anna Gniewek-Marek, kierownik ŚDS w Woliczce, Spartakiada co roku odbywa się w innym miejscu. Dla przykładu, w ubiegłym roku gospodarzem było Jasło. 

W tym roku zaś wydarzenie zorganizowano w Świlczy, a przyszłoroczna edycja odbędzie się w Kolbuszowej. 

To największe wydarzenie, które gromadzi wszystkie środowiskowe domy z terenu województwa podkarpackiego. Dziś mamy tutaj 70 ośrodków, prawie 700 osób, w tym prawie 300 osób z niepełnosprawnościami, które biorą udział w czterech konkurencjach z podziałem na kobiety i mężczyzn.

– mówi Gniewek-Marek.

Uczestnicy rywalizowali w takich konkurencjach jak rzut do kosza, strzał na bramkę unihokeja, rzut woreczkiem do celu oraz slalom – tor przeszkód. Poza konkurencjami indywidualnymi odbyły się także zmagania grupowe oraz specjalna konkurencja dla VIP-ów, w której udział wzięli zaproszeni goście, kierownicy i dyrektorzy ŚDS-ów. 

To są w miarę proste konkurencje, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły sprostać wymaganiom regulaminu. 

– dodaje kierownik ŚDS w Woliczce.

Obejrzyj nasz reportaż:

Wsparcie

Jak dodaje Gniewek-Marek, organizacja wydarzenia była możliwa dzięki wsparciu finansowemu darczyńców. 40 tysięcy złotych przekazał bowiem Wojewoda Podkarpacki, a kolejne 26 tysięcy złotych pochodziło od sponsorów, darczyńców i osób prywatnych. Każdy uczestnik otrzymał medal i upominek, a zwycięzcy – dodatkowe nagrody i dyplomy. 

Każdy ośrodek, który bierze udział, nie wyjedzie stąd z pustymi rękami.

– zaznacza Anna Gniewek-Marek.

Wydarzenie nie byłoby możliwe bez zaangażowania wolontariuszy z lokalnych szkół. Jak mówią sami wolontariusze, najważniejsze w ich pracy jest możliwość pomagania innym oraz poznawania nowych, sympatycznych ludzi. 

Jesteśmy tu, aby pomagać ludziom i po prostu mamy takie powołanie. 

– podkreślają w trakcie rozmowy z ekipą Halo Rzeszów. 

Praca wolontariusza to także wyzwania, bo „każdy człowiek jest inny i nie wiadomo, jak się zachowa ze swoimi problemami, ale staramy się pomagać i tłumaczyć na spokojnie”.

Integracja

Spartakiada to nie tylko rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim okazja do integracji i wymiany doświadczeń. Janusz Kwoka, jeden z uczestników, zwraca uwagę na możliwość spotkania znajomych z innych ośrodków i docenia atmosferę wydarzenia. 

Najbardziej podoba mi się to, że można się spotkać ze znajomymi z innych ŚDS-ów, a przy okazji tych zawodów można podziwiać bardzo ładny obiekt. To bardzo pozytywna rzecz, bo przy okazji można się zintegrować ze środowiskiem lokalnym, spotkać różnych ciekawych ludzi, wymienić się doświadczeniami.

Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób i ludzie grający w piłkę nożną
fot. Krystian Propola/Halo Rzeszów

Jedną z atrakcji tegorocznej spartakiady była prezentacja speedballa – dyscypliny sportowej, w której gra się obiema rękami, a piłka przymocowana jest do statywu. Jacek Kościelny ze Stowarzyszenia Speedball Podkarpacie zachęcał uczestników do spróbowania tej nowoczesnej gry, podkreślając jej rodzinny i integracyjny charakter. 

Speedball ma wymiar wielopokoleniowy i rodzinny – grają wnuczkowie z babciami, rodzice z dziećmi. Fajne jest to, że budują się dzięki speedballowi relacje i rozwijają się ludzie ogólnorozwojowo. 

– mówi Kościelny.

Impreza ważna dla społeczności

Wójt Gminy Świlcza Dawid Homa podkreśla, że takie wydarzenia są niezwykle ważne dla lokalnej społeczności. 

Świlcza jest dzisiaj sercem województwa podkarpackiego. Gościmy wspaniałych zawodników, uczestników środowiskowych domów samopomocy z całego województwa. To impreza, która pozwala na integrację środowisk lokalnych, spotkania i rozmowy wielu osób – kierownictwa, zarządów, wójtów czy burmistrzów, wspaniałych zaproszonych gości.

– podkreśla Homa.

W wydarzeniu wzięły udział ogółem 41 ekip z całego województwa. Przedstawiciele gospodarzy imprezy, czyli WR Sport, już zapowiadają kolejne inicjatywy. W listopadzie np. na terenie obiektu planowany jest turniej Joma Cup z udziałem drużyn z ekstraklasy i zagranicy. 

Wszystkie aktualności będą dostępne na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Centrum.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama