Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Urzędy rozpoczynają przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL

Podziel się
Oceń

W środę rano urzędy rozpoczynają przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL. Rozwiązanie umożliwi uchodźcom, którzy opuścili Ukrainę w związku z agresją rosyjską korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej, oraz z systemu edukacji.
  • Źródło: PAP
Urzędy rozpoczynają przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL

Autor: PAP Multimedia

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Uchodźcy mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansowa. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

Komunikat ministra cyfryzacji dotyczący wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy opublikowano w Dzienniku Ustaw 13 marca. Zgodnie z komunikatem termin wdrożenia rozwiązań technicznych ustanawia się na dzień 13 marca 2022 r., zaś termin powszechnego uruchomienia obsługi wniosków ustanawia się na dzień 16 marca 2022 r.

Aby uniknąć tłumów w urzędach, wiceminister MSWiA zaapelował do osób, które będą wnioskować o PESEL. "Apelujemy, aby obywatele Ukrainy gremialnie nie ruszyli pierwszego dnia do urzędów. Taki sam apel wystosował również Ambasador Ukrainy w Polsce, pan Andrij Deszczycia. Bez względu na to, kiedy obywatele Ukrainy udadzą się do urzędu, mają zagwarantowaną ochronę prawną od dnia przybycia do Polski" - poinformował we wtorek wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

W ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zapisano, że numer PESEL nadaje się obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium RP uznano za legalny, na podstawie wniosku złożonego w dowolnym organie wykonawczym gminy w Polsce.

Obywatel Ukrainy składa wniosek osobiście w siedzibie organu gminy. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o nadanie numeru PESEL wniosek składa jedno z rodziców, opiekun, kurator lub opiekun tymczasowy.

Wniosek powinien zawierać m.in. imię i nazwisko, unikalny numer ewidencyjny nadany przez organ ukraiński, obywatelstwo, datę wjazdu na terytorium RP oraz adnotację o pobraniu odcisków palców. Powinien zawierać także oświadczenie o przybyciu na terytorium RP bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa lub oświadczenie o byciu małżonkiem obywatela Ukrainy, który przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy.

Podczas składania wniosku od osoby, której dotyczy wniosek pobiera się odciski palców, chyba, że chodzi o osobę, która nie ukończyła 12. roku życia; od której chwilowo fizycznie nie jest możliwe pobranie odcisków któregokolwiek z palców.

Numer PESEL jest niezbędny do uzyskiwania świadczeń społecznych, pełnej opieki zdrowotnej oraz ułatwia znalezienie zatrudnienia. Jak poinformował stołeczny ratusz, uchodźcy będą zwolnieni z podawania podczas rejestracji adresu zamieszkania.

W Warszawie przyznawanie numerów PESEL będzie się odbywało na trzy sposoby: poprzez mobilne terminale w punktach, gdzie przebywają obywatele Ukrainy, urzędy dzielnicowe, a także w dodatkowych punktach, nad stworzeniem których miasto jeszcze pracuje.

Ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa Sejm uchwalił w środę 9 marca; następnie w nocy z piątku na sobotę Senat przyjął do ustawy kilkadziesiąt poprawek; kilkanaście z nich przyjął w sobotę rano Sejm. W sobotę wieczorem ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda, a następnie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Nowe przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i obowiązują, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Ustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy wjechali z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Pobyt ukraińskich uchodźców w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Legalny będzie także pobyt dzieci urodzonych już w Polsce przez Ukrainki, które uciekły przed wojną. Zgodnie z ustawą po upływie 9 miesięcy uchodźcy, których pobyt uznano za legalny, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat.

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Uchodźcy mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansową. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

Regulacja umożliwi też wypłatę świadczeń tym, którzy zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy. Pieniądze będą wypłacane za okres maksymalnie 60 dni, ale w uzasadnianych przypadkach może być on przedłużony. Świadczenia będą wypłacane na podstawie wniosków.

Większość przepisów ustawy nie dotyczy Ukraińców, którzy przebywali w Polsce legalnie przed wojną. Przewiduje ona jednak, że terminy ważności ich wiz czy zezwoleń na pobyt, które upłynęłyby w czasie wojny, będą z mocy prawa wydłużane. (PAP)

mchom/ ok/

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Ł Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Zderzenie z renault mogłoby być i po prawej citroena, bo ceramiczna jest z dwóch stron.Data dodania komentarza: 25.05.2025, 14:07Źródło komentarza: Wypadek na Technologicznej w Rzeszowie. Jedna osoba ranna [FOTO]Autor komentarza: BGTreść komentarza: Kierowca citroena jak by wyjeżdżał z ceramicznej (kierowca dostawczego jechał by w kier straży) to siła zezczy uszkodzenia citroena by były po prawej a nie lewej stronie auta.Data dodania komentarza: 24.05.2025, 23:12Źródło komentarza: Wypadek na Technologicznej w Rzeszowie. Jedna osoba ranna [FOTO]Autor komentarza: BOSMANTreść komentarza: Alfons, sutener i pseudo ochroniarz, pseudo kibic i koleś gangsterów na prezydenta? Trzeba być chorym umysłowo aby na niego zagłosować. Tylko Rafał Trzaskowski!Data dodania komentarza: 23.05.2025, 19:47Źródło komentarza: Przed rozmową Mentzena z Nawrockim. Warchoł: W wielu punktach nasze programy są zbieżneAutor komentarza: SumTreść komentarza: Trzeba być tak ciemnym żeby popierać złodziei zpisuData dodania komentarza: 23.05.2025, 13:32Źródło komentarza: Przed rozmową Mentzena z Nawrockim. Warchoł: W wielu punktach nasze programy są zbieżneAutor komentarza: LoolTreść komentarza: Taki młody i już spaprany życiorys.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 12:32Źródło komentarza: Były ksiądz skazany na 5 lat więzienia za molestowanie nieletnich – szczegóły wyroku i przebieg procesuAutor komentarza: Mieszkanka PodkarpaciaTreść komentarza: Szkoda, że pisze się tylko o przedsiębiorcach a nikt nie wspomina o osobach, które ciężar termomodernizacji z Czystego powietrza wzięły na siebie bez pośrednictwa przedsiębiorstw, czyli bez tzw. prefinansowania. Ich wnioski też nie są rozpatrywane. Wydaliśmy kilkadziesiąt tysięcy złotych, czekamy na rozpatrzenie wniosku na ponad 40 tys. od 8 grudnia i nie wiadomo ile będziemy musieli czekać. Prace stoją, miały być finansowane ze zwrotu, innych pieniędzy już nie mamy a termin zakończenia realizacji prac zgodnie z umową z WFOŚiGW nieubłaganie się zbliża.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 12:13Źródło komentarza: Zaostrza się protest przedsiębiorców poszkodowanych przez "Czyste Powietrze". Wiceprezes NFOŚiGW w drodze
Reklama
Reklama
Reklama