Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Wsparcie dla kobiet. Różowe skrzyneczki w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

W 43 rzeszowskich szkołach zamontowane zostały tzw. różowe skrzyneczki, w których znajdują się m.in. podpaski i tampony. O konieczności wprowadzenia w Rzeszowie tego typu rozwiązań Agnieszka Itner, przedstawicielka środowisk kobiecych rozmawiała z Konradem Fijołkiem podczas trwania kampanii prezydenckiej.
Wsparcie dla kobiet. Różowe skrzyneczki w Rzeszowie

Autor: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

W 2021 roku Agnieszka Itner napisała projekt, w ramach którego otrzymała grant z FemFundu. Grant pozwolił na sfinansowanie 25 skrzyneczek, które zostały umieszczone przede wszystkim w MOPS-ach na terenie miasta Rzeszowa. W tym samym roku podczas trwania kampanii wyborczej Konrada Fiołka, Agnieszka Itner wniosła postulat o umieszczenie różowych skrzyneczek w każdej szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej. 

 

różowa,skrzyneczka,Rzeszów
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa



Jak dużym problemem jest brak środków higieny dla kobiet pokazują dane opublikowane w raporcie opracowanym dla Kulczyk Foundation. Z raportu wynika, że blisko pół miliona kobiet w Polsce nie stać na zakup podpasek, tamponów, 21 proc. uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10 proc. w ogóle nie wychodzi z tego powodu domu.

- Dlatego też zdecydowałem o tym, aby w Rzeszowie wprowadzić różowe skrzyneczki, w których będą znajdować się darmowe środki higieny dla kobiet - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W szkołach obawiano się najbardziej, że nie będzie środków na uzupełnianie skrzyneczki. Jednak samorząd zadbał o potrzeby szkół i urząd miasta postanowił, że będzie finansował uzupełnienia różowych skrzyneczek. 

- Dzięki znakomitej współpracy z Urzędem Miasta aktualnie praktycznie wszystkie szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe w Rzeszowie posiadają własne różowe skrzyneczki. - Mówi nam Agnieszka Itner.

 

różowa skrzyneczka Rzeszów
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa



Skrzyneczki znajdują się w 43 rzeszowskich szkołach. W każdej z nich są: dwa rodzaje wkładek, trzy rodzaje tamponów, rodzaje podpasek, chusteczki higieniczne. Koszt wprowadzenia tej inicjatywy w życie to nieco ponad 2,7 tys. zł.

Projekt różowa skrzyneczka to ogólnodostępne darmowe środki do higieny osobistej. Pomysłodawcą akcji jest fundacja Różowa skrzyneczka, która walczy z ubóstwem menstruacyjnym w Polsce. W różowych skrzyneczkach można znaleźć m. in. podpaski oraz tampony.


 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama