Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Rzeszów. Ignacy Daszyński został patronem nowego ronda

Podziel się
Oceń

Niedawno wybudowane rondo u zbiegu ul. Głowackiego oraz ul. Fredry w Rzeszowie ma już swojego patrona. Został nim Ignacy Daszyński, pierwszy premier II RP, nazywany jednym z ojców niepodległości.
  • Źródło: PAP Regiony
Rzeszów. Ignacy Daszyński został patronem nowego ronda

Autor: Lech Wajler

O nadanie rondu imienia Ignacego Daszyńskiego wystąpili rzeszowscy działacze Nowej Lewicy. Jednym z argumentów było to, że Daszyński, jako jedyny z ojców niepodległości Polski, nie doczekał się do tej pory żadnego symbolicznego uczczenia w Rzeszowie.

„Nie ma go w panteonie osób wyróżnionych w naszym mieście” – powiedział Wiesław Buż, rzeszowski poseł Nowej Lewicy. Przypomniał też, że o uczczeniu Daszyńskiego mówiło się w Rzeszowie już kilka lat temu, wtedy pojawiła się propozycja, żeby Daszyński miał swój pomnik w mieście.

„To przede wszystkim gorący patriota, który dążył do uzyskania niepodległości przez Polskę. Do walki o wolność ojczyzny wzywał robotników i chłopów, zwalczał zakusy germanizacyjne, uważał także, że niepodległość Polski może spowodować poprawę życia najbiedniejszych" – przypomniał zasługi Daszyńskiego rzeszowski poseł Nowej Lewicy.

Stwierdził też, że Daszyński będzie idealnym patronem nowego ronda. W pobliżu jest aleja Piłsudskiego i pomnik Marszałka.

We wtorek, rada miasta przegłosowała uchwałę, przy 23 głosach „za” i dwóch „przeciwko”.

Ignacy Daszyński był działaczem socjalistycznym, współzałożycielem Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, jednym z przywódców PPS, premierem Tymczasowego Rządu Ludowego powołanego w Lublinie w listopadzie 1918 roku, a w 1928 roku został marszałkiem Sejmu. (PAP)
 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama