Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Wyjątkowa wystawa na 3 maja. Upamiętnia 4 czerwca - częściowo wolne wybory

Podziel się
Oceń

Przy głównym deptaku w Rzeszowie na ul. 3-go maja otwarto wystawę "4 czerwca 1989 - wybory, które zmieniły Polskę". Na archiwalnych zdjęciach poznajemy historię pierwszych demokratycznych wyborów do polskiego parlamentu.
Wyjątkowa wystawa na 3 maja. Upamiętnia 4 czerwca - częściowo wolne wybory

Autor: Łukasz Kotulak

Przez miesiąc będzie można oglądać specjalną wystawę poświęconą 4 czerwca 1989 r., czyli dniu częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. Znakomici fotografowie reportażyści uchwycili na swoich zdjęciach niepowtarzalne momenty z tamtego przełomowego roku, w którym zakończył się w Polsce komunizm.

O tamtym czasie i o swojej działalności mówiły w czwartek (1 czerwca br.) po południu przedstawiciele środowisk demokratycznych z Rzeszowa. 

 - Do wyborów 4 czerwca 1989 roku doprowadziły obrady Okrągłego Stołu. Spotkali się przy nim wszyscy Polacy, którzy postanowili ze sobą rozmawiać, mimo uprzedzeń i niechęci. Nikt nie wiedział dokąd nas to zaprowadzi - opowiadał Bogusław Gładysz, były działacz Solidarności, obecnie członek zarządu Komitetu Obrony Demokracji na Podkarpaciu. 

- Mijają 34 lata od pierwszych w powojennej historii, częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. Spektakularne zwycięstwo odniosła Solidarność.
Wtedy nie było to takie jasne i oczywiste. Nikt nie wiedział, dokąd nas to zaprowadzi. Nikt przed nami nie przeprowadzał zmiany ustroju państwa w ten sposób i różne były koncepcje. Ale jedno dążenie łączyło różne grupy opozycyjne: aby zmienić tamtą władzę - wspominała Irena Paterek z Komitetu Obrony Demokracji. - 4 czerwca 1989, to bardzo ważna data, to dzień, w którym my, Polacy zapoczątkowaliśmy demokratyczne przemiany w Europie - mówił z kolei Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. 

- Dzięki tamtym wyborom Polska weszła do grona państw demokratycznych, po kilku latach stała się członkiem NATO i Unii Europejskiej.
Kartka wyborcza może zmienić bieg historii - uzupełniał Dominik Łazarz, ekspert ds. Unii Europejskiej. 

Wystawa "4 czerwca 1989 - wybory, które zmieniły Polskę" będzie do obejrzenia przez cały czerwiec na rzeszowskiej Paniadze (ul. 3 maja), naprzeciw I Liceum Ogólnokształcącego.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama