Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Wybory 2023. Paweł Kowal i Joanna Frydrych jedynkami KO na Podkarpaciu

Podziel się
Oceń

Znane są już listy kandydatów do sejmu z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Potwierdziły się nasze ustalenia, że w okręgu 23 jedynką będzie Paweł Kowal. Kogo jeszcze zobaczymy?
Wybory 2023. Paweł Kowal i Joanna Frydrych jedynkami KO na Podkarpaciu

Źródło: fot. Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

Paweł Kowal i Joanna Frydrych to dwa nazwiska, które będą lokomotywą podkarpackich list Koalicji Obywatelskiej w wyborach do sejmu. Listy wyborcze do sejmu zostały w środę zatwierdzone przez Radę Krajową Platformy Obywatelskiej. O takich jedynkach pisaliśmy kilka dni wcześniej.

W okręgu rzeszowsko - tarnobrzeskim (nr 23) jedynką będzie Paweł Kowal. To istotna zmiana "ambasadora Podkarpacia". Cztery lata temu to miejsce przypadło Pawłowi Poncyliuszowi. Kowal, chociaż na stałe mieszka w Warszawie, urodził się właśnie w Rzeszowie. Jak słychać wśród lokalnych działaczy PO, jest to sygnał do konserwatywnych wyborców, którzy w znacznej części mieszkają na Podkarpaciu. W okręgu krośnieńsko-przemyskim (nr 22) listę "pociągnie" Joanna Frydrych, wieloletnia posłanka z Krosna. 

Okręg 23. Jakie nazwiska zasilą listę KO?

Po Pawle Kowalu, na drugim miejscu znajdzie się niezwykle charyzmatyczna ówczesna posłanka Krystyna Skowrońska z Mielca. Podium zamknie Jacek Wiśniowski, prezydent Mielca. Póki co nieobsadzone jest czwarte miejsce. Dalej, w kolejności od 5 do 30 miejsca będą to: Bogusława Czachor, Krzysztof Lipczyński, Renata Butryn, Sławomir Czwal, Grażyna Potańska, Józef Gdański, Tomasz Cyran, Zbigniew Możdżeń, Anna Krajewska, Marta Kabara–Dziadosz, Michał Karkut, Krzysztof Trofiniak, Krzysztof Feret (szef podkarpackiej Nowoczesnej), Maja Drożdzak, Roman Kołacz, Agata Kawalec-Pałka, Dariusz Bukowski, Marcin Jurzysta (Zieloni), Rafał Niedzielski, Dariusz Żmuda, Agnieszka Wardas, Magdalena Czechowicz-Dulian, Urszula Owsiany, Katarzyna Paluch (Inicjatywa Polska), Małgorzata Sztaba Cholewa oraz Zdzisław Gawlik, przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu. 

Nazwiska raczej bez zaskoczeń. Część z kandydatów dobrze znana jest ze swojej aktywności społecznej czy zawodowej. 

A kto wystartuje w okręgu 22?

Tuż za Joanną Frydrych zobaczymy Marka Rząsę, posła z Przemyśla. Trzeci będzie Marcin Piotrowski. Na miejscach od 4 do 22, w kolejności będą to: Marzena Dziurawiec, Krzysztof Kłak, Szczepan Łąka, Iwona Holzman, Jan Zych, Lucja Leja, Bogdan Kuliga, Tomasz Lignar (Zieloni), Maria Januszczyk (Inicjatywa Polska), Artur Dudek, Grażyna Kostka, Maria Słowik, Klaudia Janocha, Tomasz Biały, Adrian Kędryna, Zdzisław Kowalski, Marek Chludziński, Bogna Możdżeń i Antoni Pikul, radny Koalicji Obywatelskiej w sejmiku podkarpackim. 

Jak widać listę wzmocnią nazwiska młodych, dynamicznych osób. 

Co z senatem?

Wbrew medialnym przeciekom wciąż trwają uzgodnienia co do kandydatów tzw. Paktu Senackiego. Wszystko wskazuje, że w okręgu rzeszowskim kandydatką będzie Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa. Do gry o "stołek" w senacie namawiany jest też jej szef - Konrad Fijołek. W stolicy Podkarpacia walka o senat może być bardzo ciekawa - do walki z ramienia Prawa i Sprawiedliwości włączyć się ma Józef Jodłowski - starostwa rzeszowski, zastępując Stanisława Ożoga. Swoje kandydata wystawić ma też Konfederacja. Chodzi o Krzysztofa Mazura (Nowa Nadzieja.

Jak podaje rzeszowska Gazeta Wyborcza, jednym z kandydatów paktu senackiego jest Adam Woś, burmistrz Sieniawy. Były działacz PSL, dziś polityk PO zmierzyłby się z Mieczysławem Golbą w okręgu nr 58. W kuluarach słychać też nazwisko Artura Buraka z Nowej Nadziei (Konfederacja). Gdyby potwierdziły się typy nazwisk z giełdy, z Alicją Zając w okręgu 57 zmierzyłby się Bronisław Baran. To wieloletni nauczyciel i dyrektor szkoły, działacz sportowy, a od 2006 roku wiceprezydent Krosna. A może dołączy do nich Janusz Serwiński, wystawiony przez komitet Konfederacji? Też jest wymieniany wśród kandydatów. W okręgu dębicko-mieleckim pojawiły się dwa nazwiska: Jana Tarapaty, radnego sejmiku podkarpackiego i Marka Paprockiego, przewodniczącego Rady Miasta Mielca - pisze Wyborcza. Z naszych ustaleń wynika, że do gry dołączyć może też Jacek Ćwięka z Konfederacji. Wszystkich kandydatów Paktu Senackiego mamy poznać w czwartek (17.08.). 

Wybory do sejmu i senatu odbędą się 15 października, w godzinach od 7 do 21. 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama