Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Skwer na Baranówce będzie nosił imię znakomitego pilota Krzysztofa Wyskiela

Podziel się
Oceń

We wtorek Rada Miasta Rzeszowa przyjęła uchwałę nadającą imię skwerowi na os. Baranówka. Będzie on nosił imię Krzysztofa Wyskiela, znakomitego rzeszowskiego pilota.
  • Źródło: Historia Podkarpacka

Inicjatorami upamiętnienia wybitnego rzeszowskiego pilota byli Jerzy Zygadło z Rzeszowa i brat Krzysztofa Wyskiela - Roman. Uchwałę przygotowali radni Platformy Obywatelskiej i Rozwoju Rzeszowa.- Kolejna inicjatywa uchwałodawcza w Radzie Miasta ponad podziałami została podjęta, a projekt został złożony. Bardzo dziękuje radnym za jej poparcie: Tomasz Kamiński (RR), Waldemar Szumny (PiS) i Wiesław Ziemiński (KO) - poinformował w mediach społecznościowych radny Mateusz Maciejczyk, przewodniczący Rady Osiedla Baranówka, współautor uchwały.

Krzysztof Wyskiel w latach 80. XX wieku zaliczany był do czołówki rzeszowskich pilotów, znajdując w gronie tak wybitnych zawodników jak nieżyjący już Jan Baran, Witold Świadek  czy Wacław Nycz. Piloci Aeroklubu Rzeszowskiego uważani byli wówczas za najlepszych  w kraju, osiągali również sukcesy międzynarodowe. Witold Świadek i Wacław Nycz zostali już uhonorowani patronatem ulic w Rzeszowie.  

Krzysztof Wyskiel urodził się w Rzeszowie 22 stycznia 1957 roku. Swą przygodę  z lotnictwem zaczynał jako 16-latek w Aeroklubie Rzeszowskim w 1973 r.. W 1974 r. zdobył licencję pilota szybowcowego. Pierwszy większy sukces odniósł w 1979 r., gdy w parze ze  Zbigniewem Zajdlem zdobył złoty medal w Samolotowych Mistrzostwach Polski Rajdowo-Nawigacyjnych Juniorów w Piotrkowie Trybunalskim. W latach 80. zdobywał najwyższe laury w parze z Wacławem Nyczem (W. Nycz-pilot, K. Wyskiel-nawigator). Razem czterokrotnie wywalczyli tytuły mistrzów Polski rajdowo-nawigacyjnych. Krzysztof Wyskiel, uważany za jednego z najlepszych nawigatorów lotniczych w Polsce, wielokrotnie zdobywał medale również w innych prestiżowych imprezach sportowych, m.in. w Lubelskich Zimowych Zawodach Samolotowych (nieoficjalnych zimowych mistrzostwach Polski). 

Czterokrotni rajdowo-nawigacyjni mistrzowie Polski z lat 80. Krzysztof Wyskiel (z lewej) i Wacław Nycz na okładce "Skrzydlatej Polski" z 1980 roku., zdjęcie: Podkarpacka Historia

W drugiej połowie lat 80. Krzysztof Wyskiel zajął się akrobacją szybowcową. W 1987 roku był członkiem reprezentacji Polski, która zdobyła drużynowo złoty medal II Mistrzostw Świata  w Akrobacji Szybowcowej. Zginął tragicznie 20 sierpnia 1989 r. w czasie Mistrzostw Świata  w akrobacji szybowcowej w niemieckiej miejscowości Hockenheim wykonując skomplikowany manewr na wysokości około 300 metrów. Spoczywa na rzeszowskim cmentarzu komunalnym Wilkowyja. Krzysztof Wyskiel był nie tylko świetnym zawodnikiem, ale również instruktorem. 

Wyszkolił wielu młodych pilotów i szybowników, w tym również pilotów zawodowych.  W ramach XXX plebiscytu na najpopularniejszego sportowca Polski południowo-wschodniej, organizowanego przez dziennik „Nowiny” otrzymał pośmiertnie tytuł honorowego sportowca roku 1989. W latach 80. XX wieku mieszkał wraz z rodziną przy obecnej ulicy Mikołajczyka. 

Miejsce, którego patronem będzie Krzysztof Wyskiel to teren rekreacyjny między ulicami Brydaka i Starzyńskiego na osiedlu Baranówka (numer działki 1697), niedaleko dawnego miejsca zamieszkania pilota. Znajdują się tu m.in. plac zabaw, plenerowa siłownia, góra saneczkowa, organizowane są tu liczne imprezy sportowe i rekreacyjne, a więc nazwanie tego terenu imieniem wybitnego sportowca jest jak najbardziej wskazane. 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama