Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Ptasie odchody, wysoka trwa. Pomnik Czynu Rewolucyjnego staje się symbolem zaniedbania [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

Nikt go nie myje, nie sprząta. Na stałe zagościły się na nim gołębie, a otoczony podest Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie porasta wysoka trwa. Za ogrodzeniem widać też papiery i niedopałki papierosów.
Ptasie odchody, wysoka trwa. Pomnik Czynu Rewolucyjnego staje się symbolem zaniedbania [ZDJĘCIA]
Otoczenie Pomnika Czynu Rewolucyjnego to symbol zaniedbania i brudu.

Źródło: fot. Krystian Propola/Halo Rzeszów

Monument, który odsłonięto 1 maja 1974 roku, jest jednym z symboli stolicy Podkarpacia. Stanowi on upamiętnienie walki o wyzwolenie Polski z rąk zaborców. Pomnik Czynu Rewolucyjnego, który znajduje się w centrum Rzeszowa, od lat budzi spory i dyskusje. Miasto chciałoby przejąć teren, na którym stoi pomnik i wyremontować monument. 

Pomnik Czynu Rewolucyjnego został ogrodzony metalową siatką. To reakcja na stanowisko nadzoru budowlanego, który stwierdził zagrożenie dla ludzi. Z podestu pomnika zaczęły odpadać ciężkie betonowe płyty. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Władze Rzeszowa i zakon bernardynów od kilku miesięcy prowadzą rozmowy na temat przejęcia pomnika przez miasto. Rozmowy były prowadzone w dobrej atmosferze, ale nie przyniosły do tej pory żadnego rezultatu. Ostatecznie obie strony zdecydowały, że wstrzymają rozmowy do czasu wyborów parlamentarnych. Przypomnijmy, że teren dzisiejszych Ogrodów Bernardyńskich, sam pomnik i jego bliskie otoczenie zostały przekazane o. bernardynom. 

Czy Pomnik Czynu Rewolucyjnego trafi w ręce rzeszowskiego Ratusza?

Bernardyni nie spieszą się, aby oddać pomnika miastu. - Żadna decyzja w sprawie pomnika nie została podjęta. Jeżeli zostanie ona podjęta, to o niej poinformujemy - powiedział nam krótko o. Alojzy Garbarz OFM, rzecznik prasowy o. bernardynów. Póki co zakonnicy odstąpili od rozmów do czasów wyborów parlamentarnych.

- Rozumiemy stanowisko o. Bernardynów i je szanujemy. Cieszymy się, że mamy dobre relacje z ich obecnym szefostwem. Wydaje nam się, że jest szansa na kompromis ws. przejęcia pomnika  - tłumaczyła RMF Marzena Kłeczek-Krawiec, rzeczniczka prezydenta Rzeszowa. - Prezydent wyraźnie podkreślił, że będzie odpytywał wszystkich kandydatów do parlamentu, jakie jest ich stanowisko ws. istnienia pomnika - dodaje. 

Spora część mieszkańców Rzeszowa jest za tym, aby pomnik został wyremontowany i zachowany jako element historii miasta. Inni mieszkańcy uważają, że pomnik powinien zostać wyburzony, ponieważ jest symbolem PRL. 

 

Przeczytaj nasze wcześniejsze teksty na ten temat:

 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 29.12.2023 20:59
Niestety Panie prezydencie że tak dbasz o Rzeszów i jego estetykę Ferenc przewraca się w grobie jak widzi te kupę łajna.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama