Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

VIII Najazd Awangardy na Rzeszów

Podziel się
Oceń

27 października o godz. 19:03 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się VIII Najazd Awangardy na Rzeszów
  • Źródło: Informacja prasowa
Rzeszowski Teatr był zawsze otwarty na poezję. Wszak od słynnego na cały region Koncertu słowa rozpoczął się związek sceny nad Wisłokiem z wielką aktorką dramatyczną Wandą Siemaszkową – miłośniczką i orędowniczką polskiej literatury. Coroczne spotkanie poetów i poetek z podkarpacką publicznością jest stałym elementem życia kulturalnego miasta i Teatru. W ten szczególny wieczór w roku pochylamy się nad twórczością lokalnych poetów i w pełni wsłuchujemy się w SŁOWO. Stając oko w oko z ludźmi pióra, zadajemy sobie pytania: Co mają nam do powiedzenia wrażliwcy? Skąd czerpią inspirację? W jakich słowach udaje im się opisać dzisiejszą, niekiedy bardzo trudną rzeczywistość?

Wśród nich są twórcy doceniani i nagradzani, ale również debiutanci, dla których to wydarzenie bywa niekiedy pierwszą interakcją z szerszym gronem odbiorców. W tegorocznej VIII już edycji Najazdu Awangardy na Rzeszów w charakterze gościa honorowego weźmie udział jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Nowej Fali, Krzysztof Karasek. Pomysłodawcą wydarzenia jest poeta i literaturoznawca dr Stanisław Dłuski z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który zaprasza na nie w takich słowach:

- Najazd Awangardy na Rzeszów nawiązuje do przedwojennego festiwalu w Warszawie. Poeci to jedna rodzina, wspólnota wartości, w prostym przekładzie to „straż przednia”. W naszych czasach, kiedy dominuje kultura komercyjna, poezja staje się przewodniczką „łodzi”, tworzymy nowe wartości, ważna też jest więź między autorem a Czytelnikiem, bo budujemy wspólnotę ludzi dobrej woli, sens staje się słońcem naszych poszukiwań.

Żyjemy w czasach depresyjnych, każdy dzień jest wyzwaniem, ale budujemy wspólnotę ludzi wrażliwych na Dobro, Piękno, Miłość. Pisanie to wyzwanie dla każdego autora, to trudna droga, sens buduje się każdym dniem, każdym wyzwaniem, drodzy Czytelnicy, to Wy tworzycie poezję , każdy wiersz jest Waszym dziełem, dzięki Waszej wrażliwości, inteligencji, mądrości rodzi się Piękno.

Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w ramach Przestrzeni Sztuki – pilotażowego programu powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, rozwijanego pod auspicjami MKiDN przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie jest jednym z czterech teatralnych ośrodków zaproszonych do udziału w projekcie. Z wielką radością otwieramy się na szerszą współpracę z artystami i wychodzimy do ludzi spragnionych kontaktu ze sztuką.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama