Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Polska na trzecim miejscu w UE pod względem liczby zainstalowanych paneli fotowoltaicznych

Podziel się
Oceń

W tym roku nasz kraj znalazł się na trzecim miejscu wśród państw Unii pod względem ilości zainstalowanych paneli fotowoltaicznych. To sukces tym większy, że w 2022 roku odnotowano rekordowy wzrost mocy paneli słonecznych w Europie - o prawie 50 proc.
  • Źródło: PAP Mediaroom
Polska na trzecim miejscu w UE pod względem liczby zainstalowanych paneli fotowoltaicznych

Autor: PAP

Jak podaje najnowszy raport Solar Power Europe, moc zainstalowanych w tym roku w Polsce paneli fotowoltaicznych wyniosła 4,9 GW, co plasuje nasz kraj na trzecim miejscu w Unii Europejskiej. Nasz kraj wyprzedzają pod tym względem jedynie Niemcy (7,9 GW) i Hiszpania (7,5 GW). W porównaniu z rokiem 2021, gdy moc zainstalowanych w Polsce paneli fotowoltaicznych wyniosła 3,8 GW, to wzrost o 29 proc.

Mimo tak szybkiego rozwoju energetyki słonecznej mamy w tej dziedzinie jeszcze ogromny potencjał, bo pod względem ilości energii słonecznej na mieszkańca nie jesteśmy nawet w pierwszej dziesiątce. Pod tym względem prym wiedzie Holandia z wynikiem 1044 waty na osobę. Nasz udział w europejskiej produkcji energii słonecznej wyniósł w 2022 roku 12 proc., ale branża rozwija się dynamicznie.

W tym roku w UE odnotowano rekordową moc paneli fotowoltaicznych - 41,4 GW. To ilość energii, która wystarczy do do zasilenia 12,4 miliona domów. Tym samym w porównaniu z rokiem 2021, kiedy odnotowano moc 28,1 GW, nastąpił wzrost o 47 proc.

Rośnie nie tylko liczba instalowanych paneli fotowoltaicznych, lecz także ich wydajność - na przestrzeni mijającego roku aż o 25 proc. "Liczby mówią jasno. Energia słoneczna to koło ratunkowe w obliczu kryzysu energetycznego i klimatycznego. Żadne inne źródło energii nie rozwija się tak szybko i niezawodnie jak energia słoneczna" - powiedziała Walburga Hemetsberger, dyrektor generalna SolarPower Europe, podczas prezentacji dorocznego raportu.

Utrzymanie tego trendu ma kolosalne znaczenie. Międzynarodowa Agencja Energii twierdzi, że aby zrekompensować niedobory energii wynikające z braku dostaw rosyjskiego gazu, UE musi w 2023 roku zainstalować około 60 GW energii słonecznej, pisze Euronews. Eksperci Solar Power Europe wierzą, że da się to zrobić.

Obecnie dziesięć krajów UE dodaje co najmniej 1 GW energii słonecznej rocznie. Rekordzistą są Niemcy, które od początku XXI wieku są w tej dziedzinie liderem, a w zeszłym i w tym roku jeszcze przyspieszyły, bo wysokie ceny energii sprawiły, że odnawialne źródło energii stało się jeszcze bardziej opłacalne. Na drugim miejscu uplasowała się Hiszpania (7,5 GW), która w 2022 roku odnotowała 55-procentowy wzrost instalacji fotowoltaicznych. W pierwszej piątce znalazły się też Polska (4,9 GW), Holandia (4,0 GW) i Francja (2,7 GW). Na szóstym miejscu w rankingu są Włochy, a za nimi Portugalia, która awansowała do pierwszej dziesiątki, odnotowując w 2022 roku niewiarygodny wręcz wzrost mocy energii ze słońca - aż o 251 proc. Czołową dziesiątkę domykają Dania, Grecja i Szwecja. (PAP Life)

agf/ gra/

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]
Reklama
Reklama
Reklama