Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Grupa Żywiec zamyka browar w Leżajsku. Będą odprawy i oferty pracy w innych lokalizacjach

Podziel się
Oceń

Grupa Żywiec ogłosiła dziś zamiar reorganizacji swojej produkcji w Polsce. Firma planuje skoncentrować wolumen oraz przyszłe inwestycje w sieci 4 browarów. Oznacza to zakończenie produkcji w Browarze Leżajsk w czerwcu tego roku. Marka Leżajsk pozostanie w portfolio firmy, a jej produkcja będzie kontynuowana w innych browarach. Pracownicy maja otrzymać odprawy i oferty pracy w innych lokalizacjach Grupy.
  • Źródło: Grupa Żywiec
Grupa Żywiec zamyka browar w Leżajsku. Będą odprawy i oferty pracy w innych lokalizacjach

Autor: Materiały prasowe

Grupa Żywiec dostrzega potencjał wzrostu wartości rynku w Polsce i jest zdeterminowana by osiągnąć pozycję wiodącej firmy piwowarskiej. W ciągu kolejnych 3 lat firma planuje zainwestować około 200 mln zł rocznie w browarach w Żywcu, Elblągu, Warce i Namysłowie, aby zbudować nowoczesny, zaawansowany technologicznie i elastyczny łańcuch dostaw. Inwestycje te będą wspierać transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju. - Czytamy oświadczeniu.

Skupienie produkcji w sieci zakładów opartej o 4 browary umożliwić ma "najbardziej efektywne wykorzystanie mocy produkcyjnych". Zapewnić ma to firmie konkurencyjną pozycję na "dynamicznym rynku piwa."

- "Decyzja o zamiarze zakończenia produkcji w Browarze Leżajsk została podjęta po dogłębnej analizie i jest częścią transformacji w kierunku silnego, zrównoważonego i odpornego na przyszłość łańcucha dostaw. Zdaję sobie sprawę z tego, że to jest trudny moment dla naszych pracowników i społeczności w Leżajsku. Jesteśmy dumni z naszych tradycji piwowarskich i utrzymamy markę Leżajsk w naszym portfolio. Zmiana którą ogłaszamy jest jednak niezbędna, abyśmy jako Grupa mogli się adaptować do zmieniających się warunków rynkowych i budować silną firmę na przyszłość." - Komentuje Simon Amor, prezes zarządu Grupy Żywiec 

Amor dodaje: “Naszym najważniejszym priorytetem jest teraz zapewnienie jak najlepszego wsparcia dla pracowników Browaru Leżajsk. Będziemy prowadzić dialog ze związkami zawodowymi, aby stworzyć właściwe programy, które pomogą pracownikom przejść przez ten trudny czas."

 

Inflacja i nadprodukcja piwa powodem zwolnień?


Reorganizacja w Grupie Zywiec rozpoczęła się już w zeszłym roku. Firma Heineken International, która posiada ok. 93 proc. akcji Grupy Żywiec, wezwała akcjonariuszy do sprzedaży 682 823 akcji, które znajdują się w obrocie giełdowym. Stanowią one ok. 6,64 proc. liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Celem wykupu akcji ma być wyprowadzenie spółki z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. - Poinformowały wiadomoscihandlowe.pl

Redakcja parkiet.com, informuje, że reorganizacji Grupy Żywiec winna jest inflacja i rosnące koszty produkcji w całej branży, na rynku jest ok. 5 mln hl nadprodukcji piwa, Żywiec swoją nadprodukcję szacuje na 2.4 mln hl. Grupa wskazuje też, że ich konkurencja, Kompania Piwowarska i Carlsberg Polska mają po trzy browary, a Grupa Żywiec ma pięć, z czego jeden właśnie zamyka. Do niedawna mieli jeszcze zabytkowy Browar Zamkowy Cieszyn, jednak sprzedali go w 2020 r.

 

Będą odprawy i inne formy wsparcia


Jak informuje nas Magdalena Brzezińska dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec - 103 pracowników jest zagrożonych zwolnieniami grupowymi. Terminy ich zwolnień będą się różnić w zależności od stopniowego wygaszania działalności browaru. - "Oficjalnie powiadomimy pracowników o zakończeniu procesu konsultacji ze związkami zawodowymi. Będzie to marzec/kwiecień. Wtedy też przedstawimy harmonogram wręczania dokumentów dla pracowników. Harmonogram ten będzie zgodny z wymogami prawnymi procesu zwolnień grupowych. Przy założeniu pracy browaru do końca czerwca, maj będzie miesiącem wręczenia wypowiedzeń, wtedy czerwiec będzie miesięcznym okresem wypowiedzenia. Dla osób z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia czerwiec będzie miesiącem skróconego okresu wypowiedzenia i Ci pracownicy otrzymają rekompensatę za skrócony okres wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca." - Tłumaczy Magdalena Brzezińska.

Aby złagodzić wpływ zwolnień na pracowników browaru w Leżajsku i wesprzeć ich w okresie przejściowym, Grupa Żywiec zaoferuje następujące formy pomocy: 
 

  • ustawowy pakiet odpraw (Kodeks Pracy)
  • dodatkowe odszkodowanie wynikające z wewnętrznego porozumienia z Partnerem Społecznym
  • dodatkowy plan wsparcia opracowany wspólnie z partnerem społecznym w celu zminimalizowania wpływu na jakąkolwiek kategorię pracowników, którzy stoją w obliczu dodatkowych wyzwań i/lub trudności (szczególne sytuacje rodzinne, względy zdrowotne itp.).
  • wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego (EAP i Luxmed)
  • coaching finansowy/doradztwo świadczone przez partnera zewnętrznego w ramach naszego programu wsparcia pracowników (EAP), w celu zapewnienia odpowiedniej wiedzy w zakresie prawidłowego korzystania z pakietu zwolnień.
  • pomoc w określeniu odpowiednich możliwości zatrudnienia na wolnych etatach w Grupie (zarówno w Grupie Żywiec, jak i w HEINEKEN)
  • możliwość ubiegania się o wolne stanowiska w innych lokalizacjach poza Polską, w którym to przypadku firma zapewni wynagrodzenie i świadczenia zgodnie z Polityką firmy dla tych konkretnych ról i lokalizacji;
  • możliwość ubiegania się o wolne stanowiska w innych lokalizacjach w Polsce, w którym to przypadku Grupa zaoferuje wsparcie relokacyjne, zgodnie z lokalną polityką firmy;
  • zostanie wdrożony program outplacementu (tłum. jako łagodnego programu zwolnień - przyp. red.) dla pracowników, którzy zamierzają ubiegać się o pracę w Leżajsku, poza Grupą Żywiec; Program będzie obejmował coaching na temat budowania CV oraz przygotowywania i podtrzymywania rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Jak najlepsze przygotowanie liderów w Browarze w Leżajsku do procesu zmiany poprzez dedykowane warsztaty



- "Bardziej szczegółowy program wsparcia będzie przedmiotem trwających konsultacji [lub rozmów] z partnerem społecznym" - dodaje dyrektor Brzezińska.

 

Ma być praca w innych browarach w Polsce lub zagranicą


- "W kolejnych miesiącach będziemy współpracować z naszymi kolegami w Leżajsku i pomagać im w określeniu odpowiednich możliwości (zarówno w Grupie Żywiec, jak i w Grupie HEINEKEN) - informuje dyrektor Brzezińska.

Pracownicy z Leżajska będą mogli ubiegać się o wolne stanowiska w innych lokalizacjach Grupy Żywiec w Polsce lub innych lokalizacjach Heinekena poza Polską.- "Firma zapewni wynagrodzenie i świadczenia zgodnie z polityką firmy dla tych konkretnych ról i lokalizacji" - precyzuje Magdalena Brzezińska.

Browar Leżajsk produkcję piwa rozpoczął 2 stycznia 1978 roku. Od 1999 roku należy do grupy piwowarskiej Grupa Żywiec S.A.
Łączne zatrudnienie w 2022 w całej Grupie Żywiec wynosiło 1 660 osób. Browar Leżajsk zatrudnia 103 osoby (to 6,2 proc. zatrudnionych). Całkowita produkcja piwa w Grupie Żywiec w 2022 wyniosła 11 018 232 hl, udział produkcji w Leżajsku stanowi 7,2 proc, tj. 800 tysięcy hl piwa.




 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama