Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Lewica interweniuje w sprawie likwidacji porodówki w Lesku

Podziel się
Oceń

W poniedziałek, 11 kwietnia, w rzeszowskiej siedzibie Lewicy przy ul. Ks. Jałowego, odbyła się konferencja prasowa. Jej głównym tematem była możliwa likwidacja oddziału ginekologiczno-położniczego w Lesku. W sprawie interweniowali już działacze Lewicy, w tym m.in. europoseł, Robert Biedroń.
Lewica interweniuje w sprawie likwidacji porodówki w Lesku
Lewica - Podkarpacka Lewica interweniuje w sprawie likwidacji porodówki w Lesku

Autor: Krystian Propola

Zapis konferencji na żywo.

 

Ostatnia porodówka w Bieszczadach


Przypomnijmy, iż jakiś czas temu, podkarpackie media obiegła informacja o możliwym zamknięciu leskiej porodówki. Aktualnie, od czasu likwidacji oddziałów w Sanoku (2017) i Ustrzykach Dolnych (2020), jest ona ostatnim tego typu miejscem na terenie Bieszczadów.

Fakt ten podkreślił na konferencji Łukasz Rydzik, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy na Podkarpaciu.

-Dyrektor szpitala oraz pani ordynator wskazują na duży problem z finansowaniem porodów. Środki, które są przekazywane przez NFZ nie pokrywają działalności oddziału, który generuje straty - wyjaśniał Rydzik. 

 

Działacze Lewicy zaprezentowali podczas konferencji grafikę, przedstawiającą zagrożone likwidacją porodówki. fot. Krystian PropolaNastępnie kontynuował: -W 2021 r. w Lesku urodziło się 365 dzieci (o ok 150 dzieci mniej niż w latach ubiegłych), ale było to spowodowane m.in. zarażeniami COVID oraz koniecznością odsyłania ciężarnych kobiet do innych szpitali. Sytuacja finansowa szpitala jest więc ciężka ze względu na zmniejszoną ilość urodzeń oraz ze względu na fakt, że kwota przekazywana za każdy poród przez NFZ nie wystarcza na sfinansowanie wszystkich potrzeb oddziału. 

Wiceprzewodniczący, wspólnie z europosłem Robertem Biedroniem, interweniowali już u podkarpackiej wojewody, Ewy Leniart, pytając, czy znana jest jej sytuacja finansowa oddziału i czy zabiegała w Ministerstwie o dodatkowe środki oraz czy będzie w stanie wesprzeć finansowo oddział. 

Ponadto, politycy przesłali również pisma do Rzecznika Praw Pacjenta, którego poprosili o wsparcie w tej sprawie, a także do ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, którego poprosili o rozpoczęcie rozmów na temat wsparcia małych oddziałów ginekologiczno-położniczych oraz wzrost środków przekazywanych z NFZ za przeprowadzony poród.

 

Kwestia finansowania służby zdrowia


W opinii działaczy podkarpackiej Lewicy, szpital nie powinien być traktowany jak firma, która ma przynosić zyski lub straty, a jego funkcją jest przede wszystkim leczenie ludzi. Podkreślali oni, że problem z finansowaniem opieki zdrowotnej pozostaje w Polsce od lat nierozwiązany, a większość szpitali jest mocno zadłużona.

Problem ten poruszył współprzewodniczący Nowej Lewicy na Podkarpaciu, Michał Sztuk:

-Zadłużenie szpitali na koniec 2021 r. szacowano na ok. 20 mld zł. Budżety szpitali po długich miesiącach pandemii są dziurawe jak sito. Koszty utrzymania podbiła pandemia, a wojna je jeszcze podniesie. Do tego szalejąca inflacja, rosnące koszty energii, materiałów i cateringu. System ochrony zdrowia musi liczyć się także z obciążeniem związanym z zapotrzebowaniem na zwiększoną liczbę świadczeń wynikającą z długu zdrowotnego oraz w związku z napływem uchodźców z Ukrainy - tłumaczył.

 

Michał Sztuk. fot. Krystian PropolaPrzypomniał on też główne propozycje programowe Lewicy w obszarze zdrowia: przeznaczenie środków w wysokości 7,2 proc. PKB na ochronę zdrowia do 2024 roku, co miałoby skrócić kolejki do lekarzy, przeznaczenie 850 mln euro na szpitale powiatowe, a także podwyższenie pensji dla personelu medycznego, co miałoby powstrzymać odpływ kadry medycznej.

 

Apel o wsparcie


Na koniec głos zabrał też wiceprzewodniczący Lewicy w regionie, Piotr Wojnarowski. -Od lat widzimy jak zadłuża się nasza służba zdrowia oraz sytuację, jaka panuje na oddziałach w różnych szpitalach. Po pandemii jest ona tragiczna. Wzrost kosztów cateringu i leków powoduje nieustanne zadłużanie. Dziwi mnie sytuacja, w której Pani Wojewoda nie bierze pod uwagę sytuacji kobiet w województwie i nie podejmuje żadnych działań. Pani Wojewodo, prosimy o pomoc dla Leska! - zakończył.

Poniżej prezentujemy treść interwencji europosła Roberta Biedronia i Łukasza Rydzika, skierowanych do:

1. Ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego
 

cz. 1 

cz. 22. Wojewody podkarpackiej, Ewy Leniart
 

cz. 1 

cz. 23. Rzecznika Praw Pacjenta, Bartłomieja Łukasza Chmielowca
 

cz. 1 

cz. 2

 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama